CSM Arcada Galați s-a impus cu 3-0 (25-19, 25-17, 25-20) în fața celor de la SCMU Craiova, după un joc controlat în întregime de gălățeni, în meciul cu ocupanta locului 4 în Divizia A1 la volei masculin.

În primul set echilibrul s-a menținut dor în debut. După 4-4 Craiova a mai fost egala campioanei la 8-8 și la 15. CSM Arcada s-a desprins scor 19-17. Laurențiu Lică și-a menținut echipa în joc la 21-18, setul a fost încheiat după cu un serviciu as al lui Madsen.

În al doilea parțial cei de la Craiova nu au reușit să țină ritmul cu campionii decât în primele schimburi de mingii. Campionii au condus cu 8-4 și s-au desprins la 14-8. Pe final gălățenii s-au distanțat la 10 puncte, scor 21-11. Echipa din Craiova a încercat o ușoară revenire la 23-15, apoi la scorul de 24-15 au irosit două oportunități, iar setul a fost închis la scorul de 25-17, pe un serviciu greșit al gazdelor

Setul trei a fost cel mai echilibrat, dar Arcada s-a impus cu la 25-20.

Sergiu Stancu a abordat meciul cu formula: Bala, Magdaș, Vilimanovic, Madsen, Butnaru, Malescha, Kantor – libero. Au mai intrat: Talpă, Smits și Rață.

CSM Arcada au jucat vineri meciul restant cu cei de la U Cluj-Napoca, pe terenul clujenilor. Echipa gălățeană și-a respectat statutul și s-a impus în minimum de seturi la Cluj-Napoca, scor 3-0. După ce și-a adjudecat primele două seturi cu scorul 25-14, campionii s-au impus cu 25-17 în a treia secvență.

Jocul de la Cluj-Napoca a fost abordat de Sergiu Stancu cu jucătorii ce evoluează de regulă mai puțin: Tudor Magdaș, Marin Lescov, Oskar Madsen, Andrei Butnaru, Alexandru rață, Kristaps Smits, Vlad Kantor – libero. Au mai intrat: Daniel Malescha, Liviu Cristudor, Vasile Talpă.

Sâmbătă, de la ora 18.00, CSM Arcada va juca ultimul meci din sezonul regulat la campionatului Diviziei A1, tot în județul Cluj-Napoca pe terenul celor de la Unirea Dej.

Articolul precedentOțelul Galați a învins italienește pe FK Csikszereda și este calificată matematic în play-off
Articolul următorNumărul accidentelor la nivel național a scăzut cu 205 în 2022 față de anul precedent