Oțelul Galați a câștigat cu 1-0 (1-0) meciul din penultima etapă a Ligii 2, pe teren propriu cu FK Csikszereda, victorie care le-a asigurat calificarea în play-off. Echipa antrenată de Dorinel Munteanu a deschis scorul repede și apoi a jucat la conservarea rezultatului, gălățenii având nevoie de cel puțin un egal pentru a-și asigura matematic prezența în play-off. Cei 7.000 de spectatori au creat o adevărată atmosferă fotbalistică pe tot parcursul meciului.

Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 13. La o fază de atac a Oțelului în dreapta careului, minge a ajuns la Cisotti, în stânga, acesta avansează până aproape de linia de fund și centrează în fața porții, iar Kehinde Fatai, demarcat excelent, trimite capul din 3 metri și înscrie de la prima bară. După gol gălățenii au încercat să-și conserve avantajul, iar ”ciucanii” nu prea au găsit soluții să se apropie de poarta lui Pop.

Imaginea jocului nu s-a schimbat semnificativ în repriza secundă. Oaspeții au încercat, s-au luptat, dar nu au avut ocazii serioase de gol. Între timp, gazdele au avut o șansă bună în mai multe rânduri. În minutul 54, la o acțiune în dreapta, Rus a centrat în fața porții, Cisotti a ratat intervenția, balonul a ajuns la Gorovei, care așează ușor înapoi pentru Fatai, iar acesta a deviat spre poartă din 5 metri și Gyenge a respins cu piciorul în corner. În minutul 66 Nica își depășește adversarul în stânga careului și a centrat în fața porții, iar Apro a respins in extremis peste poartă, din piciorul lui Mitoi, demarcat într-o poziție ideală de gol. În minutul 90, Roberto Romeo singur în flancul drept, a centrat în careu, mingea a ajuns în stânga, la Kruzikas, care a pus latul și a trimis din prima, din circa 10 metri, dar mingea a trecut pe lângă rădăcina barei din dreapta.

SC Oțelul Galați: R. Pop – Andr. Rus, Yabre, Ghiocel, Nedelea – Cisotti, I. Neagu (Mih. Adăscăliței 83′), Jardan (Zivulic 68′) – Laur. Maxim (Mitoi 46′), K. Fatai (Cîrjan 68′), Gorovei (A. Nica 57′). Antrenor: Dorinel Munteanu

FK Csikszereda: Gyenge – Romeo, Kelemen (cpt.), Apro, M. Kovacs – Vereș, Szondi (Gheralia 65′) – Jebari (Jelena 65′), L. Kovacs (Panos 74′), Gal-Andrezly (Stancic 83′) – Kruzikas. Antrenor: Werner Burger

Articolul precedentTransferarea spitalelor din coordonarea Ministerului Transporturilor către autoritățile locale, pregătită de un Comitet Interministerial
Articolul următorVictorii în minim de seturi pentru CSM Arcada în meciurile cu SCMU Craiova și U Cluj Napoca