CSM Arcada au obținut a 16-a victorie din acest sezon în jocul de pe teren propriu cu SCM Zalău. Voleibaliștii gălățeni s-a impus cu 3-0 (25-10, 25-14, 25-15) în fața echipei aflate pe locul 6 în clasamentul la zi din Divizia A1 masculină de volei.

Sergiu Stancu a început meciul cu formula tip: Bala, Talpă, Rangel, Sestan, Sobirov, Raic, Cristudor – libero. Gălățenii au dominat clar setul 1, au condus cu 3-0, 7-1, 12-3, 20-5, și au închis tabela la 25-10. În setul secund tehnicianul campionilor a schimbat linia, iar pe teren au fost trimiși: Toro Ramella, Rață, Teleleu, Butnaru, Darlaczi, Magdaș și Kantor – libero. Cu cei din linia a doua campionii au păstrat ștacheta sus și s-au impus în aceeași manieră și în celelalte două parțiale, scor 25-14 în setul doi, 8-7, 16-11, 21-13, și 25-15, în ultimul set, 8-2, 16-6, 21-13.

În clasament CSM Arcada conduce cu 47 de puncte acumulate în 17 jocuri, trei puncte mai mult decât echipa de pe locul doi Steaua București, formație ce a disputat 16 jocuri. Pentru CSM Arcada urmează un nou meci pe propriul teren. Sâmbătă, 19 februarie, de la ora 13.00, formația campioană va juca cu SCMU Craiova, a treia clasată din Divizia A1, 41 de puncte, 17 jocuri.