CS United Galaţi a câştigat, marţi seara, al treilea său titlu de campioană a României la futsal, după ce a învins-o pe FK Odorheiu Secuiesc cu scorul de 7-5 (4-1), în deplasare, în al treilea meci al finalei Ligii I. United s-a impus în finală cu scorul general de 3-0, după ce a obţinut victorii şi în primele două meciuri, jucate la Galaţi, cu 6-2 şi 3-1.

În meciul de astăzi, FK Odorheiu Secuiesc a dat cea mai bună replică gălăţenilor, dar nu au putut trimite finala în meciul 4, care ar fi urmat să se dispute mâine, miercuri, 24 mai, tot în Harghita.

CS United Galaţi a închis conturile încă de la pauză, când conducea cu scorul de 4-1. În ciuda eforturilor gazdelor din repriza a doua, soarta finalei nu a mai putut fi schimbată.

În meciul de marţi, pentru United Galați au înscris Leonardo Dos Santos ”Pele” (13, 18, 23), Levente Tanko (15, autogol), Octavian Cireş (19), Stefan Krstic (34) şi Daniel Araujo (40). Pentru harghiteni au punctat Levente Tanko (20), Alan Filipe Sasse (29), Barna Kedei (33), Richard Iszlai (38) şi Szilard Kanyo (40).

FK Odorheiu Secuiesc: Farkas Róbert – Miklós Tamás, Iszlai Richárd, Bálint Andor, Alan Filipe Sasse; Gălățeanu Péter, Tompea Sandrin, Tankó Levente, Kedei Barna, Balázsi Attila, Kanyó Szilárd, Kerestély József, Péter Miklós, Boga Bence. Antrenor: Jakab Zoltán

United Galați: Petrişor Toniță – Octavian Cireș, Daniel Araujo, Robert Crișan, Leonardo Dos Santos „Pelé”; Alin Cârdei,Andrei Crăciun, Marius Arhire, Constantin Burdujel, Vlad Dudău, Florin Ignat, Stefan Krstić, Matei Boșneagă, Cosmin Petică. Antrenor: Florin Ignat

United a câştigat titlurile de campioană în 2020 (decernat după un sezon întrerupt de pandemia de Covid-19), 2022 şi 2023, dar a jucat finala şi în 2017, 2018, 2019 şi 2021.

Articolul precedentGREVĂ EDUCAȚIE. Premierul Ciucă a făcut anunțul! Când vor crește salariile în învățământ