Navă construită la Galați, eșuată pe brațul Sulina

Navă construită la Galați, eșuată pe brațul Sulina
Canalul a fost blocat preț de o oră
O navă construită la Galați, în Șantierul Naval Damen a blocal un braț al Dunării maritime, în dreptul localității Partizani.
Luni, în jurul prânzului o navă construită în Șantierul Naval Damen a eșuat pe brațul Sulina al Dunării maritime în dreptul localității Partizazni. Nava „Nuyina”, un spărgător de gheață destinat flotei navale australiene a fost scăpat de sub control în timp ce se afla în drum spre Marea Neagră. Corpul navei era transportat cu ajutorul a două remorchere, de care s-a despins din cauza vântului puternic.
Nava va fi folosită de statul australian în expediții în zona Antarcticii. Este un spărgător de gheață comandat în 2017 la Șantierul Naval Damen.
"Incidentul a întârziat nava care face legătura între Tulcea şi Sulina, dar în momentul de faţă se lucrează pentru a scoate din mal corpul navei. Estimăm că situaţia se va rezolva foarte repede", a menţionat prefectul județului Tulcea, Alexandru Iordan.
Canalul a fost blocat preț de o oră. Nava nu a suferit avarii și nici o victimă nu a fost înregistrată.
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Galati și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










