Oțelul Galați a pierdut fără drept de apel meciul jucat pe stadionul Arcul de Triumf din București, cu Dinamo București, care a contat pentru etapa a 3-a din play-offul Ligii a 2-a la fotbal.Dinamo a câștigat cu 3-0 (0-0).

Prima fază de atac mai periculoasă aparține dinamoviștilor, în minutul 5. Combinație rapidă de pase în fața careului, Dani Iglesias scapă în stânga, dar intră în unghi, șutează spre colțul lung, dar Dur-Bozoancă reține fără emoții. În minutul 22 Ghezali îl ridiculizează pe Sîrghi în flancul drept, pătrunde în careu și centrează la bara a doua, de unde Amzăr, urcat în atac, trimite cu latul, cu piciorul drept, de la 12 metri, la colțul lung. Mingea lovește bara și revine în teren, în brațele lui Dur-Bozoancă. Un minut mai târziu, Iulian Roșu trece de Sîrghi, centrează în fața porții, Dur-Bozoancă este depășit, defensiva gălățeană este din nou surprinsă de urcarea lui Amzăr, dar fundașul dinamovist, cu poarta goală în fața sa, reia cu latul din 4 metri peste poartă. În minutul 45+1 Cîrjan are o acțiune personală, ajunge până în fața careului, ușor lateral stânga, și trage la poartă, însă o face modest și Oncescu reține, iar scorul la pauză a rămas 0-0.

În repriza a doua Oțelul a încercat ceva mai mult, dar fără să pună în pericol poarta dinamoviștilor. În minutul 62 Dinamo a deschis scorul. Bani intră prin alunecare și îl deposedează de minge pe Rus chiar în colțul careului dinamovist, pornește în flancul stâng și pasează lung în față, pentru Lamine Ghezali care sprintează, îl lasă mult în spate pe Sîrghi, pătrunde în careu, Dur-Bozoancă îi iese la întâmpinare și francezul are o execuție de finețe din unghi închis și trimite din circa 5 metri lateral, pe lângă portar, la colțul scurt, 1-0.

În minutul 68 Oțelul a avut o oportunitate de a egala. Cisotti centrează dintr-un corner din stânga, înalt, pe bara a doua, mingea trece peste Fatai și este reluată cu capul de Yabre spre poartă, dar direct în picioarele lui Fatai, aflat în fața liniei porții. În minutul 87 Ghezali pasează în fața careului către Bani, acesta întoarce, iar francezul trimite mai departe la Iglesias, care pătrunde în stânga. Spaniolul trimite înapoi pentru Lamine Ghezali și atacantul șutează de la 11 metri, din poziție centrală, pe centrul porții, și îl învinge din nou pe Dur-Bozoancă, 2-0.

În minutul 90+5 Bani centrează din lovitura liberă din lateral stânga, aproape de pe tușă, Cătălin Țîră câștigă duelul aerian cu Sîrghi și înscrie cu capul din 5 metri, la colțul lung, 3-0.

SC Oțelul Galați: Dur-Bozoancă – Andr. Rus, Sîrghi, Yabre, D. Panait – Cisotti, Zivulic (Chirițoiu 81′), Gorovei (I. Neagu 46′) – Mitoi (Scocîrlă 70′), Cîrjan (cpt.)(A. Nica 64′), Oct. Ursu (K. Fatai 64′)

În următoarea etapă, a 4-a, SC Oțelul joacă acasă cu Gloria Buzău (13 aprilie, ora 20:00), iar Dinamo merge în Ghencea pentru derby-ul cu Steaua (18 aprilie, ora 19:00).

Articolul precedentBaschetbaliștii de la CSM Galați au pierdut derby-ul cu Petrolul Ploiești, după ce au condus la pauza mare cu 5 puncte