CSM Galați a pierdut meciul decisiv de câștigare a grupei 11-18 din Liga Națională de Baschet Masculin după ce a câștigat primele două sferturi și a condus la pauza mare cu 5 puncte, în meciul jucat la Ploiești, cu CSM petrolul Ploiești. Ploieștenii au câștigat cu scorul 87-76 (19-22, 19-31, 30-16, 19-17).

În primele două sferturi ale meciului de la Ploiești au condus ostilitățile gălățenii. La pauza mare CSM Galați conducea cu 43-38, după ce trupa gălățeană s-a impus, scor 22-19, în primul sfert și 21-19 în al doilea. Gălățenii au dominat total prima repriză, cu două minute înainte de pauza mare CSM Galați avea +10 pe tabelă, scor 41-31. În repriza a doua CSM Ploiești preluat conducerea, 45-43 și a câștigat sfertul al treilea cu scorul 30-16, distanțându-se la 9 puncte, 68-59. În sfertul patru echipa din Ploiești s-a s-a distanțat până la +21 de puncte, scor 80-59, apoi jucătorii de la Galați au reușit să se apropie la 7 puncte, scor 83-76, dar la final ploieștenii au învins cu 87-76.

Luka Mitrovic a fost cel mai bun marcator de la CSM Galați cu 18 puncte. Au mai marcat: Mladen Armus 15p, Milos Nikolic 12p, Nedeljko Prijovic 10p, Marius Ciotlăuș 9p, Andrei Petică 4p, Juhwan Koffi Harris Dyson 4p, David Stan 2p și Andrei Calenic 2p.

Pentru CSM Galați urmează meciurile din play-out, unde se va juca după sistemul cel mai bun din cinci jocuri. În primul tur formația gălățeană, locul 12 în clasamentul general, vor juca echipa de pe locul 17, penultimul, Laguna București.

Datele de disputare ale meciurilor din primul tur al play-out-ului sunt: 12 şi 14 aprilie, primele două meciuri, la Galați, 18 şi 20 aprilie, meciurile 3 și 4 ale seriei la București (meciul patru dacă va fi cazul), şi 23 aprilie, meciul 5, decisiv, dacă este cazul, la Galați.