CSM Galați a învins Steaua București cu 6-4 (0-2,4-2,2-0), într-o partidă care a contat pentru Liga Națională de Hochei.

Meciul a început prost pentru echipa de la Dunăre, care a pierdut prima repriză cu 0-2, după golurile lui Georgescu și Lorincz.

Elevii lui Vadim Shakhraichuk au revenit abia după pauză și au egalat la 2 prin golurile lui Nagy și Skachkov. Lorincz a făcut 3-2, Skachkov a egalat la 3. Radu a dus scorul la 4-3 pentru Steaua dar Kirichenko a egalat la 4.

Ultima repriză a fost dominată clar de gălățeni, care au punctat doar de 2 ori, prin Neznamov în minutul 43 și Matyas Biro, în minutul 57.

Raportul șuturilor, 57-22 pentru CSM Galați, spune totul despre situația de pe gheață și echipa care a controlat meciul de pe patinoarul ”Olimpic” din Brașov.

CSM Galați: Onodi Otto, Magor Szopos (rezervă) – portari;

Biro Otto, Mikhail Rybalko – Evgeni Yemilianenko – Cătălin Berdilă, Nagy Istvan – Ciprian Țapu – fundași;

Aleksander Neznamov, Konstantin Makarov, Sergei Paior – Yevgeni Lymanski, Vitaliii Kyrychenko, Evgeni Skachkov – Patrick Machala, Mircea Constantin, Adrian Irimia – Biro Matyas, Anton Butochnov, Denis Zabludovsky, Szopos Otto – atacanți.

Cele două formații se întâlnesc din nou astăzi, tot la Brașov, de la ora 18.30.