Echipa de baschet de la CSM Galați și-a trecut în cont cel de al cincilea succes stagional. În al doilea meci jucat la turneul de la Timișoara, formația gălățeană a jucat cu CSM Târgu Jiu. În absența antrenorului principal Florin Nini, depistat pozitiv la covid-19, formația gălățeană a fost condusă de pe margine de secundul Cătălin Ștefănescu și s-a impus cu scorul 81-76 (19-13, 22-20, 17-12, 23-31).

Meciul a cu gorjenii la conducere, 5-0 după 64 de secunde de joc. Gălățenii au replicat și au marcat 11 puncte la rând, iar în primul sfert s-au impus cu 19-13. Al doilea sfert a fost adjudecat de gălățeni cu 22-20, astfel că la pauza mare CSM Galați conducea cu 41-33.

În al treilea sfert de joc gălățenii s-au impus cu 17-12, astfel că au intrat în ultimul sfert al meciului cu un avans de 13 puncte, scor 58-45. În ultimul sfert al jocului echipa din Târgu Jiu s-a impus cu 23-31. Gorjenii s-au apropiat la 3 puncte cu 6 secunde înaintea finalului de meci, scor 76-79. Pe final Edas a transformat două libere care au fost hotărâtoare în asigurarea victoriei de către CSM Galați.

Davor Konjevic a fost cel mai bun marcator al meciului cu 24 de puncte. Pentru CSU Galați au mai marcat: Kendarrius Hamilton 19p, Joshua Brown 10p, Tarik Bruncevic 8p, Marius Ciotlăuș 7p, George Vlad 5p, Maksim Sturanovic 4p, James Eads 4p.

Victoria cu CSM Târgu Jiu este a cincea în actuala ediție a Ligii Naționale de Baschet Masculin pentru CSM Galați. Formația se află pe locul 9 cu 5 victorii în 15 meciuri. Următorul meci al gălățenilor va fi pe 27 martie, în Sala Polivalentă din Cluj Napoca, când va întâlni pe ACS U Banca Transilvania Cluj Napoca.

Articolul precedentVino alături de noi! Organizat de ”Fii tu un erou”