CSM Galați a câștigat primul meci din dubla de la patinoarul Dunărea cu cei de la ACSH Gheorgheni. În jocul de marți formația gălățeană s-a impus cu scorul 9-5 (4-1, 3-2, 2-2) în fața harghitenilor veniți la Galați fără jucătorii de bază.

Formația gălățeană a condus cu 4-1 la prima pauză. Hildebrand Szabolcs a deschis scorul în minutul 4, Artem Sursov a dublat avantajul două minute mai târziu. Harghitenii au redus la 2-1 în același minut 6, iar Hildebrand Szabolcs, în minutul 7, și Yuri Nazarov, în minutul 16, au stabilit scorul după 20 de minute.

În minutul 23 Artem Sursov a urcat tabela la 5-1. În minutul 25 s-a marcat de două ori, harghitenii s-au apropiat la 5-2, dar Hildebrand Szabolocs a refăcut avansul de patru goluri în minutul 25. Aleksei Baskov a marcat pentru 7-2, iar partea secundă s-a încheiat cu golul de 7-3 marcat de echipa din Gheorgheni. Konstantin Chernyuk a distanțat CSM Galați la 8-3 în minutul 44, harghitenii au revenit la 8-5, iar tabela a fost închisă în minutul 58 de Mikhail Shabanov la scorul 9-3.

Hocheiștii de la CSM Galați au câștigat și al doilea meci din Campionatul Național de Seniori cu cei de la ACSH Gheorgheni de la Galați. Formația gălățeană a învins cu scorul 7-3 (1-1, 3-1, 3-1), după ce marți s-au impus cu scorul 9-5.

Harghitenii au condus cu 1-0 și 2-1, dar CSM Galați a reușit un parțial 3-0 cu care s-a instalat la conducere după 37 de minute. Jucătorii formației gălățene au urcat avansul la patru goluri după debutul din ultima treime. Harghitenii au revenit la 6-3, însă CSM Galați a închis tabela la scorul 7-3 cu două minute înainte de final.

Yevgeni Lymansky a marcat de două ori în poarta harghitenilor, pentru CSM Galați au mai înscris: Aleksander Neznamov, Aleksei Baskov, Artem Sursov, Konstantin Chernyuk și Cătălin Berdilă.

Cu cele șase puncte obținute în dubla cu ACSH Gheorgheni formația gălățeană a urcat temporar pe locul trei în clasamentul din Campionatul Național de Seniori cu 50 de puncte din 26 de jocuri. Gălățenii au același număr de puncte cu ACSH Gheorgheni, dar harghitenii au două meciuri mai puțin disputate. Până la finalul sezonului regulat CSM Galați mai are de jucat două meciuri, la Galați cu CSM Corona Brașov, în timp ce harghitenii mai au de jucat două meciuri cu Sportul Studențesc și Steaua București. În lupta pentru locul trei sunt implicați și cei de la SC Miercurea Ciuc. Formația harghiteană este pe 5 în CN Seniori cu 41 de puncte, 24 de jocuri, și mai au de jucat cu Sapientia U23 și Steaua București.