United Galați s-a calificat fără emoții în sferturile de finală ale Cupei României la futsal după ce a câștigat cu 7-0 meciul din deplasare cu KSE Târgu Secuiesc

Divizionara secundă KSE Târgu Secuiesc, una dintre echipele de tradiție din futsalul românesc, a primit vizita formației United Galați, campioana și deținătoarea Cupei României. În urmă cu un an, pe 14 februarie, gălățenii se impuneau cu 9-6 și își continuau astfel drumul spre prima Cupă a României din palmares!

La un an distanță de la acea partidă, United a arătat că s-a maturizat și mai mult, că nu mai face concesii, și a început tare meciul rezolvând astfel problema calificării după doar cinci minute, când a marcat trei goluri! În ciuda scorului final, KSE – United 0-7, gruparea din Târgu Secuiesc se poate mândri că i-a dat o replică bună campioanei României.

Pentru United au marcat: Cireș în minutul 2, după o fază în care a combinat cu Crăciun,, Araujo, în minutul 5, cu un șut care a lovit și bara, Leonardo dos Santos „Pelé” în minutul 5, din pasa lui Crișan, au realizat scorul pauzei.

Araujo, din assist-urile lui Pelé și Cireș, a marcat apoi în minutele 28 și 33, Boșneagă în minutul 39, din pasa lui Arhire, a marcat pentru 0-6, iar Crișan, în minutul 39, tot din pasa lui Arhire, a stabilit scorul final.

KSE Tg. Secuiesc: Bunduc – Bandi, Gazdo, Gall, Szocs. Au mai jucat: Gyozo, Albu, Pal, Popescu, Pakucs, Santa. Antrenor: Gall.
United Galați: Toniță – Burdujel, Dudău, Cireș, Crăciun. Au mai jucat: Cârdei, Oană, Ignat, Arhire, Crișan, Boșneagă, Araujo, Pelé, Krstić. Antrenor: Ignat.

United Galați va fi gazdă în următoarea fază a întrecerii într-un nou duel spectaculos cu FK Odorheiu Secuiesc, care n-a jucat optimea de la Buzău, cu Luceafărul, partida neavând loc din cauza unor probleme organizatorice ale clubului din Buzău.

Articolul precedentÎn anul 2022, 60,36% dintre cei care s-au înscris pentru a obține permisul de conducere în județul Galați au promovat cele două probe