CSM Galați bifează o victorie importantă în Conferința B din Liga Națională de Baschet Masculin, într-un meci desfășurat sâmbătă, 21 ianuarie, în Sala Sporturilor Dunărea din Galați. Gălățenii au învins cu scorul de 84-81 (14-26, 22-19, 23-18, 25-18) pe CSO Voluntari.

Oaspeții au început tare meciul și au dus scorul la 7-1 în primele două minute de joc. Nikolic a replicat cu 5 puncte pentru Galați. Scorul a rămas echilibrat până la jumătatea primului sfert, când se înregistra scorul de 12-15. Gotcher a marcat doua coșuri la rând și ilfovenii s-au distanțat în timp ce gălățenii nu au marcat niciun punct în ultimele două minute, iar diferența a crescut, 26-14 pentru Voluntari la finalul primului sfert.

Gălățenii au început mai bine sfertul 2 și au redus diferența, apoi Moore cu o triplă a făcut ca scorul sa ajungă la 26-36. Precizia oaspeților de la distanță, prin Torok și Axinte, le-a permis să ajungă la un avans de 15 puncte. Pe final de repriză, CSM Galați a reușit mai reducă din deficit și la pauza mare s-a intrat la scorul de 36-45.

După reluarea jocului, diferența a rămas în aceeași zona pentru câteva minute. Armus și Nikolic au dat doua coșuri la rând prin care au redus handicapul la 5 puncte, scor 48-53. Gibbs cu o triplă a făcut ca doar două puncte sa mai despartă cele două formații. Răspunsul a venit rapid, de la Rolli Torok. Până la finalul sfertului 3 diferența a rămas de doua posesii în favoarea celor de la Voluntari, scor 59-63.

În ultimul sfert gălățenii au preluat conducerea după aproape trei minute scurse, în urma unei triple marcate de Prijovic. Tot sârbul de la Galați a dus scorul la 71-66. Tohătan și Torok au redus diferența de pe tabelă, dar Nikolic a marcat din nou de la distanță pentru gazde, și tot el a dus scorul la 81-75. Watson a păstrat speranțele ilfovenilor la intrarea în ultimul minut de joc. Moore tot cu un coș de trei puncte a încins și mai mult finalul, 82-81, cu 34 de secunde rămase de joc. Gălățenii au ratat următorul atac, dar au reușit recuperarea ofensivă, iar Ciotlăuș a obținut un fault și a marcat ambele aruncări de la linia de libere. Voluntari a avut 2.9 secunde să trimită meciul în prelungiri. Gazdele au preferat să faulteze rapid. Torok a ratat ambele libere și jocul s-a încheiat cu scorul de 84-81.

Pentru CSM Galați au marcat: Harris Dyson -10 puncte, Prijovic 11p, Petică 6p, Mitrovic 9p, Calenic 5p, Armuș 10p, Gibbs Jr 7p, Ciotlăuș 7p, Nikolic 19p. Au mai jucat: Gherman, Stan, Duică.

CSM Galați va disputa ultima partidă din Grupa B, la Timișoara pe 28 ianuarie. Formația gălățeană se află pe locul 2 în Conferința B, dar calificarea se va decide după meciurile din ultima etapă din primul tur al LNBM.

Articolul precedentO traversă a podului peste Siret s-a desprins
Articolul următorUnited Galați a pierdut derby-ul cu Autobergamo Deva după ce au condus la pauză cu 2-0