SC Oțelul Galați a câștigat cu 1-0 (1-0) meciul cu Concordia Chiajna, o altă candidată la accederea în play-off și la promovare, într-un meci din etapa a X-a din Liga a 2-a, disputat luni seara pe stadionul Oțelul din Galați.

Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 5. Primul corner a adus și primul și singurul gol al meciului de la Galați. S-a bătut scurt, s-a centrat înalt în fața porții, Yabre a deviat la Antonio Azinovic, iar croatul nu a ratat din 4 metri. Până pe final de meci a fost un joc închistat, fără ocazii de gol și mai ales fără șuturi pe poartă.  În finalul jocului Chiajna a pus presiune, iar în minutul 82 Skytte l-a pus la încercare pe Dur-Bozoancă cu un șut din marginea careului, iar din cornerul rezultat Llullaku a prins un șut bun din 10 metri, însă portarul a reținut. în minutul 90+5 Gorovei a șutat peste poartă din lovitura liberă obținută de Rus în colțul dreapta careului de 16 metri.

SC Oțelul Galați: Dur-Bozoancă – Sil. Rus, Yabre, Azinovic, Nedelea (D. Panait 46′) – Cisotti (Jardan 84′), I. Neagu (cpt.), Gorovei – Mitoi (Laur. Maxim 55′), Cîrjan (Berisha 84′), A. Nica (Mih. Adăscăliței 77′). Antrenor: Dorinel Munteanu

Cu 21 de puncte și golaveraj 13-8, SC Oțelul e din nou pe locul 3, după Steaua (23 puncte) și Unirea Dej (21 puncte, 19-13 golaveraj). SC Oțelul Galați evoluează marți, 25 octombrie, de la ora 17:00, în deplasare la liderul Steaua.

Articolul precedentAcțiuni de prevenire a accidentelor rutiere ale polițiștilor
Articolul următorAnca Alexandrescu: „Numiri în familie, la Autoritatea Aeronutică Civilă. Grindeanu l-a permanentizat pe bunul prieten Torpa”