Sala Sporturilor „Dunărea” din Galați a programat duminică seară primul meci al etapei a 4-a a Turului Suplimentar al Ligii 1 Futsal Fortuna. Față în față s-au aflat CS United Galați și CFR Timișoara. Meciul a fost unul foarte spectaculos, în care United a început în forță și, după o repriză excelentă, a intrat la cabine cu un avantaj de două goluri, marcatori Leonardo dos Santos „Pelé”, în minutul 10, după o pasă a lui Bpșneagă, și Daniel Araujo, în minutul 20.

Cu două noutăți în echipă, columbienii Felipe Angulo Munera și Carlos Bermudez Sepulveda, dar și cu veteranul Vlad Iancu între buturi, CFR Timișoara a crezut în permanență în șansa sa. La 45 de ani, Vlad Iancu a făcut un meci senzațional, aducându-i la disperare pe gălățeni. Paradele sale au ținut în viață echipa lui Robert Lupu, care a câștigat repriza secundă cu 2-0, marcatori Felipe Angulo Munera și Andrei Nemițanu. United putea câștiga toate punctele din meciul de duminică, dar mingea trimisă de brazilianul Araujo a ricoșat din bară în bară. În final Florin Ignat a forțat victoria, Octavian Cireș a preluat tricoul distinctiv de portar, dar fără efect asupra tabelei. Scor final, 2-2, și liderul pierde două puncte importante, în timp ce bănățenii urcă provizoriu pe locul secund în clasamentul Ligii 1 Futsal Fortuna.

United Galați: Petrișor Toniță – Stefan Krstić, Daniel Araujo, Robert Crișan, Leonardo dos Santos „Pelé”; Alin Cârdei, Rareș Oană, Florin Ignat, Andrei Crăciun, Marius Arhire, Constantin Burdujel, Vlăduț Dudău, Octavian Cireș, Matei Boșneagă. Antrenor: Florin Ignat

CFR Timișoara: Vlad Iancu – Darius Nastai, Valentin Ilaș, Andrei Nemițanu, Mihnea Toader; Robert Lupu, Denis Dan, Andrei Grosu, Cristian Buhăceanu, Bogdan Minut, Felipe Angulo Munera, Carlos Bermudez Sepulveda. Antrenor: Robert Lupu

Articolul precedentSite-ul CFR Călători şi aplicaţia de cumpărare a biletelor nu funcţionează
Articolul următorA fost stabilit programul play-off-ului și play-out-ului din Liga 2