United Galați a pierdut primul meci al finalei cu Autobergamo Deva, de la Deva, cu scorul 4-2 (3-2).

United nu a început deloc bine finala. În secunda 9 Deva a deschis scorul după un gol marcat cu călcâiul, pe spate din fața porții lui Petrișor Toniță. În minutul 5, Matei Boșneagă a restabilit egalitatea cu un șut de la distanță, ce a trecut printre picioarele lui Voin, portarul de la Autobergamo. Echilibrul de pe tabelă s-a menținut până aproape de finalul primei reprize.

Când mai erau de jucat 1.50 minute din prima repriză, gazdele au preluat din nou conducerea, scor 2-1, după un gol marcat pe contraatac, lansatorul atacului fiind chiar portarul Voin, iar marcator Kusmodi Tamas. La 25 de secunde distanță Deva și-a majorat avantajul la 3-1, cu un gol marcat tot de Kusmodi Tamas. Robert Crișan a marcat pentru 3-2 când mai erau de jucat 64 de secunde din prima parte a meciului inaugural al finalei. Prima repriză s-a încheiat cu lovitura de la 10 metri, apărată de Petrișor Toniță, ca urmare a celor 6 greșeli acumulate de United.

În repriza secundă s-a mai marcat o singură dată. Același Kusmodi Tamas a marcat pentru 4-2 în minutul 25. Gălățenii au căutat să revină în meci, dar Pele și Burdujel au trimis în bară. În ultimele cinci minute United a jucat în 5 contra 4, Cireș a preluat tricoul distinctiv de fly-goalkeeper. În ultimul minut United a beneficiat de uo lovitură de la zece metri, penalitate executată de Pele, apărată de Voin.

Miercuri, 4 mai, de la ora 18.00, tot la Deva, se va juca meciul doi al finalei United Galați – Autobergamo Deva.

Articolul precedentDeclarația unică se depune până la 25 mai 2022, inclusiv
Articolul următorCSM Galați a fost învinsă la limită de Măgura Cisnădie în sferturile de finală ale Cupei României