CSM Galați și Măgura Cisnădie s-au înfruntat marți seara, în Sala Sporturilor Dunărea din Galați, într-o partidă care a contat pentru sferturile de finală ale Cupei României. CSM Galați, singura echipă din Divizia A calificată în această fază a competiției, a dat o replică foarte bună celor de la Cisnădie, o echipă cu pretenții la cupele europene. La final Măgura Cisnădie s-a impus cu 28-27 (12-13).

Handbalistele de la CSM Galați au făcut o primă repriză foarte bună, în care au avut în mai multe rânduri și două goluri avantaj, și au condus la pauză cu 13-12. A fost o repriză în care portarul Bianca Aron a aparat și 2 aruncări de la 7 metri.

Jucatoarele pregătite de Valeriu Costea au încercat și în partea a doua să producă marea surpriză și să elimine echipa care ocupă locul 4 în Liga Florilor. Repriza a doua avea să semene până la un punct cu prima. Fetele de la CSM au condus permanent dar a venit minutul 49, când formația gazdă a irosit 2 aruncări consecutive de la 7 metri, iar oaspetele au marcat de 2 ori, cu toate că aveau 2 jucătoare mai puțin pe teren.

Experiența superioară a oaspetele și-a spus cuvântul, iar la final Măgura s-a impus cu 28-27.

CSM Galati: Aron, Micu, Ivanov-Prescură -1 gol, Sava, Eiler 4, Bichir 4, Marcu 1, Andrița 10, Lopătaru 3, Manolachi 4, Mureș, Knezevic, Tănasă, Ichim, Merlă.

ImagineImagine

Articolul precedentUnited Galați a pierdut primul meci al finalei cu Autobergamo Deva