A doua etapă din turul suplimentar al Ligii I a provocat și prima înfrângere pentru vicecampionii de la United. Băieții pregătiți de Florin Ignat au cedat cu scorul 3-5 jocul de pe terenul liderului Autobergamo Deva, după ce la pauză United a condus cu 2-1.

Andrei Crăciun a fost primul marcator al jocului în minutul 4, hunedorenii au egalat la două minute distanță prin Sasse, însă la pauză United a intrat cu avantaj după reușita lui Octavian Cireș cu un minut înainte de pauză.

În minutul 26 Deva a egalat la 2 prin Kusmodi, iar un minut mai târziu a trecut pentru prima oară în meci în avantaj după un gol înscris de Gavrilă. În minutul 30 gazdele s-au desprins la 4-2 prin golul lui Hinojosa. În minutul 32 scorul a devenit 5-2 după ce formația gălățeană a fost sancționată pentru 6 faulturi colective. Cr. Matei a executat lovitura de la 10 metri și a înscris. Cu două minute înainte de finalul jocului Araujo a stabilit scorul final 5-3 pentru Autobergamo Deva.

United Galați: Toniță – Crișan, Araujo, Cireș, Burdujel. Rezerve: Cîrdei, Petică, Oană, Arhire, Crăciun, Păduraru, Ignat. Antrenor: Florin Ignat.

În clasament United rămâne la 28 de puncte, iar după jocurile etapei secunde din turul suplimentar va coborî pe locul trei, poziția secundă din clasament va fi luată, cel mai probabil de FK Odorheiu Secuiesc. Harghitenii, 27 de puncte înaintea etapei, vor juca luni cu ultima clasată CFF Clujana Cluj-Napoca.

United va juca următorul meci la 9 februarie, în etapa a IV-a. În cea de a treia etapă formația gălățeană va sta din cauza numărului impar de echipe din Liga I.

Articolul precedentVIDEO Alexandru Rafila, vești bune: „Valul 5 Omicron va fi ultimul de o asemenea virulență – Delta va dispărea”
Articolul următorArcada Galați a câștigat cu 3-0 în deplasarea de la Baia Mare