CSM Arcada Galați a ajuns la a 14-a victorie în actualul sezon de Divizia A1 la volei masculin după ce a câștigat cu 3-0 meciul din deplasare cu Știința Explorări Baia Mare.

Înaintea manșei tur din sferturile de finală din Cupa CEV formația gălățeană a jucat pe terenul celor de la Știința Explorări Baia Mare, unde Dinamo și Zalăul s-au impus în prelungiri, scor 3-2, în timp ce Steaua a fost învinsă de Știința tot după ce s-au disputat cinci seturi.

Meciul de la Baia Mare a fost câștigat de gălățeni în minimum de seturi, scor 3-0. În primul set echipa pregătită de Sergiu Stancu s-a impus cu scorul 25-22 (8-5, 15-16, 21-19). Al doilea parțial a fost adjudecat de formația gălățeană cu scorul 25-18 (8-5, 16-11, 21-16). În ultimul set al jocului campionii au întâmpinat ușoare dificultăți, dar s-au impus cu scorul 26-24 (5-8, 14-16, 21-19, 23-24).

Explorări: Taboada 2p (ași), Aldea 8p (un blocaj), S. Dragomir 12p (4 ași), Tarța 12p, Moreira 9p (2 blocaje, un as), Crișan (libero). Au mai jucat: Klochko 1p, Catrina. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Arcada: Raic 11p, V. Talpă 9p (5 blocaje, un as), Hernandez 3p (un blocaj, un as), Sestan 13p (2 blocaje, 2 ași), Bala 8p, Sobirov 8p (2 blocaje, un as), Kantor (libero). Au mai jucat: Teleleu, Ramella, Rață 6p (un blocaj, 3 ași). Antrenori: Sergiu Stancu și Răzvan Tănăsescu.

CSM Arcada conduce în clasamentul la zi din Divizia A1 cu 42 de puncte după 15 jocuri disputate, cinci puncte mai mult decât echipa de pe locul doi Steaua București. Pentru CSM Arcada urmează prima bătălie pentru semifinalele Cupei CEV marți, 1 februarie, pe terenul polonezilor de la PGE Skra Belchatow. Returul peste o săptămână la Sala Sporturilor Dunărea.