După primele două meciuri din finala campionatului Ligii I la futsal, United Galați și Autobergamo Deva se află la egalitate, scor 1-1. Meciul doi al finalei, disputat miercuri seara, la Deva, s-a încheiat cu victoria gălățenilor în prelungiri, cu scorul de 6-5. După timpul regulamentar scorul a fost egal, 4-4.

Deva a deschis scorul după mai puțin de jumătate de minut de joc, iar în minutul 8 Sasse a marcat pentru 2-0. Peste numai un minut Cristian matei a înscris pentru 3-0, iar echipa gălățeană părea că de KO. În ultimul minut al primei reprize Daniel Araujo, brazilianul cu cetățenie română, a transformat o lovitură de la 10 metri și apoi a marcat pentru 3-2 cu 12 secunde rămase fin prima repriză.

În minutul 25 Robert Crișan a egalat la 3, dar gazdele au mai revenit la conducere încă o dară, prin golul marcat de Sasse în minutul 28, iar Autobergamo a preluat conducerea cu 4-3. Avantajul minim al devenilor nu a stat prea mult pe tabelă, pentru că în minutul 31 Araujo egalat și la 4. După ce brazilianul Pele a irosit ocazia să închidă meciul în cele 40 de minute, învingătoarea s-a decis în urma a doua reprize de prelungiri a câte 5 minute.

În minutul 46 brazilianul Pele a marcat pentru 4-5, iar când mai erau 3.14 din meci Daniel Araujo a marcat pentru 4-6. Deva a redus din handicap în minutul 49, prin Matei și a alergat după egalare, dar gălățenii s-au apărat bine și au obținut victoria, scor 5-6

Cu 1-1 scor general finala se mută la Galați pentru două meciuri. Luni, 9 mai, de la ora 20.00, se va juca meciul trei al finalei, iar marți, 10 mai, se va disputa meciul patru, de la ora 19.00.

Articolul precedentPrimăriile din Galați și Vânători vor să achiziționeze prin PNRR 23 de autobuze nepoluante și un microbuz nepoluant
Articolul următorOțelul Galați a învins cu 3-0 (2-0) pe Metalul Buzău