Etapa a VI-a din play-off-ul campionatului Ligii a 3-a, seria a II-a, le-a adus cea de a cincea victorie în această fază a competiției celor de la Oțelul. În intermediara de miercuri echipa gălățeană s-a impus cu scorul 3-0 (2-0) în jocul de pe teren propriu cu Metalul Buzău.

George Cîrjan a deschis scorul în minutul 9, după o pasă primită de la Savu, acesta a preluat la 7 metri și a trimis în poarta apărată de Șerban. În minutul 44, Jardan a executat un corner de pe partea stângă, iar italianul Cisotti a a înscris cu capul de la prima bară, 2-0. Scorul final a fost stabilit de Alin Nica, în minutul 58. Jardan a centrat de pe partea dreaptă, iar Nica a reluat cu capul din 6 metri, 3-0

Oțelul Galați: Ursu – Rus (min. 61 Farcaș), Yabre, Ghiocel, Nedelea, Neagu (min. 68 Adăscăliței), Jardan, Nistor (min. 61 D. Cireș), Savu (min. 46 Nica) – Cîrjan (min. 76 Cricimar), Cisotti. Antrenor. Dorinel Munteanu

Metalul Buzău: Șerban – Spătaru, Ghinca, Nedelcu, Păun (min. 87 Sandu), Manea, Stoica (min. 61 Atomei), Zamfirescu (min. 61 Stănică), Marcu, Petre (min. 61 Moldovan), Pavel (min. 71 Iacob). Antrenor: Valentin Stan

Oțelul Galați conduce în seria a II-a din play-off-ul Ligii a 3-a cu 61 de puncte, iar Metalul Buzău este pe locul 4, cu 36 de puncte. În etapa următoare, sâmbătă, 7 mai, Metalul Buzău joacă în deplasare, al CSM Focșani, iar Oțelul Galați va juca tot pe teren propriu, cu Aerostar Bacău.

Articolul precedentUnited Galați a câștigat în prelungiri al doilea meci al finalei cu Autobergamo Deva
Articolul următorSporting Liești a întrerupt seria de victorii a celor de la Sportul Chiscani