În campionatul Ligii I de futsal s-a disputat joi restanța dintre United Galați și Autobergamo Deva, meci disputat în Sala Sporturilor Dunărea și încheiat cu victoria formației gălățene, scor 3-2 (2-0). Cu această victorie gălățenii reintră în lupta pentru locul doi la finalul sezonului regulat.

United a deschis scorul în minutul 15, prin Tacot, care marcat de lângă poarta lui Dinicuță, din pasa lui Crișan. Fusese o lovitură liberă, iar după numai un minut au majorat diferența printr-un gol marcat de portarul Petrișor Tonița, care a prins mingea în urma unui șut anemic și cu interiorul piciorului stâng a proiectat-o din propria bătătură direct în plasa hunedoreană. El și-a făcut treaba în primul rând între buturi, parând șuturi cadrate de Sasse, Hinojosa, Iszlai și Covaci.

În minutul 30 antrenorul-jucător Florin Ignat a trimis un șut perfect, lângă bara din dreapta lui Dinicuță, și a făcut ca tabela să arate 3-0 pentru gălățeni.

Autobergamo Deva a redus din handicap prin golurile marcate de Sasse în minutul 33 și Hinojosa în minutul 39.

În clasament United urcă la 22 de puncte locul trei în clasamentul la zi, din 11 jocuri, vicecampionii au două puncte mai puțin decât echipa de pe locul doi, FK Odorheiu Secuiesc, și 9 sub  Autobergamo Deva, care a încheiat meciurile din sezonul regulat.

Victoria din derby-ul cu Deva este urmată de un alt meci cu implicații în partea superioară a clasamentului. Duminică, 12 decembrie, de la ora 13.00, la Polivalenta gălățeană vicecampionii vor primi replica celor de la FK Odorheiu Secuiesc în ultimul meci din sezonul regulat.

Articolul precedentExplozie la Cluj – O persoană a murit, cel puțin doi răniți cu arsuri grave