CSM Arcada Galați avea nevoie de două seturi pe terenul vicecampioanei Franței pentru a obține calificarea în optimile de finală din Cupa CEV. Punctul de care gălățenii aveau nevoie pentru a se califica mai departe a fost obținut de băieții lui Sergiu Stancu în prima parte a meciului retur Chaumont VB 52, pierdut cu 3-2 (25-20, 22-25, 20-25, 25-23, 17-15).

Jocul din Franța nu a fost început sub cele mai bune auspicii pentru gălățeni, iar francezii s-au impus în primul set cu scorul 25-20 (8-3, 16-9, 21-15). A urmat setul doi. După 8-8 gălățenii s-au desprins la 16-11, avans păstrat la 21-17, urmând ca în finalul setului doi să se impună cu 25-22. După același scenariu s-a desfășurat și setul trei. CSM Arcada a condus 8-7 apoi s-a desprins la 16-13, iar spre finalul setului avansul gălățenilor era de două puncte, 21-19. În finalul setului trei gălățenii s-au impus cu 25-20, set care le-a adus calificarea în optimile Cupei CEV. Următoarele două seturi au fost câștigate de Chaumont VB 52, 25-23 și 17-15. În decisiv gălățenii au avut două mingii de meci, la 13-14 și 14-15, dar gazdele au întors și au câștigat setul și meciul.

CSM Arcada Galați: Talpă, Bissette, Rangel, Šestan, Bala, Raič – Kantor. Rezerve: Butnaru, Darlaczi, Teleleu, Toro Ramella, Rață, Cristudor

În turul următor, faza optimilor de finală, CSM Arcada va juca cu germanii de la United Volleys Frankfurt. În 16-imi echipa din Germania a învins Dinamo București, după 3-2 în tur la București și 3-2 în meciul retur din Germania.

Pentru Arcada urmează duminică meciul din Divizia A1, în deplasare, cu CSU Știința București.

Articolul precedentUnited Galați a câștigat cu 3-2 derby-ul cu Autobergamo Deva
Articolul următorȘedință de Guvern: Primăriile primesc bani pentru subvenția la căldură – Cum vor trece oamenii de iarna scumpirilor