United Galați s-a impus cu scorul 6-5 (4-1) în jocul de la Timișoara, cu cei de la CFR Timișoara, formație ce se învecina cu United în clasament înaintea etapei a V-a din turul suplimentar al Ligii 1 la futsal. Vicecampionii au revenit pe poziția secundă a clasamentului și, cu două etape înainte de play-off, au șanse foarte mari de a se califica direct în semifinale.

United a condus chiar cu 4-0. Araujo, Pele, ultima achiziție a vicecampionilor, Ignat și Oliveira (autogol) au marcat în minutele 3, 8, 10 și 12 pentru 4-0. La pauză s-a intrat cu 4-1 după ce gazdele au redus din diferență, prin Ilaș, în minutul 16. În partea secundă gazdele au mai redus din handicap după golul marcat în minutul 23 de Grosu. United s-a desprins la 6-2, prin golurile marcate de Cireș și Araujo, în minutele 26 și 27. În finalul jocului timișorenii a marcat de trei ori consecutiv, prin golurile marcate de Grosu în minutele 28 și 34, și Milovac în minutul 36, și s-au apropiat periculos la 6-5, dar fără a pune în pericol victoria gălățeană.

United urcă pe doi (poziție ce asigură prezența direct în semifinale fără a mai disputa play-off), în clasamentul Ligii I, cu 34 de puncte din 16 jocuri. Gălățenii au același număr de puncte cu echipa de pe primul loc Autobergamo Deva, formația hunedoreană având două meciuri mai puțin disputate.

Până la finalul turului suplimentar din Liga I United mai are de jucat două meciuri. Etapa viitoare, pe 6 martie, United va juca cu Sportul Ciorăști, locul 6 în clasament, urmând ca sezonul regulat să fie încheiat cu jocul contra celor de la Luceafărul Buzău, locul 5.

UNITED Galați: Toniță – Burdujel, Araujo, Cireș, Crișan. Rezerve: Cîrdei, Petică, Arhire, Oană, Păduraru, Ignat, Boșneagă, Pele. Antrenor: Florin Ignat.

Articolul precedentVIDEO-Florin Cîțu spune cât de mult îl afectează scumpirile – Câți bani lasă la pompă și la cumpărăturile zilnice
Articolul următorPutin a semnat decretul pentru independența regiunilor Donețk și Luhansk: „Rusia și-a îndeplinit toate promisiunile”