Elicopterul SMURD din Galaţi s-a defectat la Tg. Bujor

elicopter smurd
Elicopterul SMURD din Galaţi s-a defectat la Tg. Bujor, vineri, în timpul unei misiuni de salvare, şi nu s-a mai putut ridica de la sol.
Pilotul a constatat că elicopterul are o problemă la unul dintre motoare, imediat după ce preluase un pacient din oraş. În aceste condiţii, s-a decis anularea zborului şi a fost solicitată o echipă tehnică de la Bucureşti, pentru efectuarea reparaţiei.
Bolnavul a fost redirecţionat cu o ambulanță la spitalul din oraș, unde a fost internat în siguranţă. "Pacientul pentru care s-a solicitat elicopterul, un adult, este în afara oricărui pericol", a precizat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Galați, Eugen Chiriță.
Elicopterul, rămas timp de câteva ore pe stadionul din Tg. Bujor, a fost reparat în cursul serii de vineri şi s-a întors la bază din Galaţi.
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Galati și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










