Joi, 20 octombrie, de la ora 15.00, pe stadionul Oțelul din Galați, SC Oțelul a fost învinsă cu 0-1 (0-1) de echipa din Superliga României, CSM Mioveni, în primul meci din Grupa B a Cupei României la fotbal.

Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 11, la prima acțiune periculoasă de poartă a meciului. Oaspeții au recuperat o minge în propria jumătate de teren, după o pasă greșită a gălățenilor. Mingea a fost trimisă în lung de linie, pe partea stângă, pentru Antal, care a avansat și a centrat în fața careului mic. Cisotti nu a ajuns la minge, iar Nicolae Carnat a pus latul din 5 metri și a înscris pe lângă Dur-Bozoancă, 0-1.

În minutul 39 Cisotti a primit o pasă în adâncime, a intrat în careu, dar a șutat nepregătit de la 14 metri și mingea s-a dus mult peste poarta lui Popescu. La pauză s-a intrat la scorul de 0-1 pentru Mioveni.

În repriza a doua Oțelul a avut o ocazie mare de a egala, în minutul 73. Panait a centrat de pe stânga, în centrul careului, Farcaș a dat pe lângă minge, Vlad Pop a luftat și el și nu a reușit să respingă din 7 metri, iar Yabre, în fața porții, a reluat din 6 metri mult peste poartă, dintr-o poziție ideală.

SC Oțelul: Dur-Bozoancă – Andr. Rus, Sîrghi (min. 59 Azinovic), Yabre, D. Panait (min. 78 M. Adăscăliței) – Jardan (min. 59 Farcaș), Cireș (min. 59 Gorovei) – Cisotti, V. Markovic, A. Nica – Bokhashvili (min. 69 Berisha). Antrenor: Dorinel Munteanu

Articolul precedentPeste 56 de mii de artificii deținutre ilegal de un bărbat din Tecuci
Articolul următorDacia Mioveni a spulberat speranțele handbalistelor de la CSM Galați de a obține primele puncte în Liga Florilor