Joi seara, de la ora 18.00, în Sala ”Siderurgistul” din Galați, CSM Galați a încercat să obțină primele puncte în Liga Florilor în meciul cu Dacia Mioveni, o altă echipă aflată în subsolul clasamentului. Dorința fetelor pregătite de Valeriu Costea nu a fost suficientă, chiar dacă au fost și momente în care au fost la conducere pe tabela de marcaj, dar handbalistele de la Mioveni au obținut victoria cu 26-30 (13-14). Astfel, după înfrângerea la fotbal, galațiul a pierdut și al doilea duel cu Mioveniul, de data aceasta la handbal feminin.

Partida a fost extrem de disputată. Formația din Mioveni a plecat la cabine cu un avantaj de 1 gol. CSM Galați a pornit excelent repriza secundă, a avut ocazia să conducă cu 2 goluri, dar ratările de la 7 metri, le-au readus în meci pe handbaliste oaspete. Experiența superioară a handbalistelor din Mioveni, a făcut diferența în final.

Galațiul a marcat primele două goluri ale meciului și s-a menținut la cârma meciului până în minutul 10, când Krsnik a marcat pentru 5-6 și a adus Mioveniul pentru prima dată la conducere. Galațiul a egalat la 6, dar în minutul 18 Dacia Mioveni s-a distanțat la 4 goluri, scor 6-10 după un gol marcat de Claudia Constantinescu. Gazdele au revenit și au egalat la 13 după golul lui Corban din minutul 29, însă Lazăr a mai marcat pentru echipa oaspete și la pauză a fost 13-14.

Oaspetele au marcat primele în repriza a doua, prin Constantinescu, dar Bichir și taivan, de două ori, au marcat pentru galați, care a revenit la conducere, 16-15 în minutul 35. La 19-18 Taivan a ratat o aruncare de la 7 metri, iar oaspetele au profitat și în minutul 49 conduceau cu 3 goluri, scor 20-23. După 8 minute fără gol marcat, CSM Galați a înscris prin iasmina Ichim, din aruncare de la 7 metri, 21-23. Beșleagă a dus Mioveniul la 4 goluri avans în minutul 51, scor 21-25. Cea mai mare diferență a fost de 5 goluri, în minutul 55, când Constantinescu a marcat pentru 23-28, iar rezultatul final a fost 26-30.

Pentru CSM Galați au jucat: Prodan, Petre, Aron-Sandu, Andrița 4 g, Manolachi 4g, Lopătaru 1g,,Corban 3g, Bichir 4g, Taivan 7g, Merlă, Ichim 2g, Mureș, Zegrean, Mancic 1g,,Djurovic.

Pentru Dacia Mioveni au marcat: Constantinescu -11, Cîrjan -6, Krsnik – 4, Simion -3, Nițu -2, Beșleagă -1, Lazăr -1, Milic -1, Nicolae -1.

Imagine

Articolul precedentSC Oțelul Galați pierde la limită meciul cu ultima clasată din prima ligă CS Mioveni, scor 0-1
Articolul următorPrimăria Galați a finalizat lucrările de restaurare a Casei Artelor