Oțelul Galați și UTA Arad au deschis noul sezon de Liga 1, cu un meci pe stadionul Oțelul din galați, terminat la egalitate, scor 1-1.

Partida de la Galați a debutat spectaculos, cu o bară a oaspeților în minutul 2. Fabry a nimerit stâlpul porții, în urma unei lovituri libere. În minutul 16 Fatai a scăpat spre poarta oaspeților, dar portarul Iacob a ieșit și l-a blocat pe atacantul Oțelului. În minutul 25 Cooper a șutat de la 9 metri, dar mult peste poarta apărată de Relu Stoian. În minutul 34 Cristian Mihai a trimis cu capul, în urma unui corner, dar portarul Stoian a reținut mingea.  Două minute mai târziu Teles a șutat din afara careului, dar nu a nimerit cadrul porții lui Iacob.

Rareș Pop a deschis scorul pentru UTA în minutul 45+6, cu un șut superb de la 22 metri, cu stângul, către vinclul porții lui Relu Stoian, iar la pauză s-a intrat la scorul de 1-1.

În minutul 53 Zhelev a șutat din colțul careului mic, lateral stânga, dar mingea a trecut pe lângă poartă, iar în minutul 57 Bodișteanu a șutat puțin pe lângă poartă, de la marginea careului. În minutul 59 Alexandru Pop a pătruns în careu, dar a șutat peste transversală. Oțelul a egalat în minutul 62, prin Alexandru Pop, care a prins un șut imparabil din careu, lateral dreapta.

În minutul 75, gazdele au primit un penalty, după hențul comis de Damian Isac. Italianul Juri Cisotti a ratat lovitura de la 11 metri, după ce a șutat modest, pe centrul porții și Iacob a respins cu piciorul.

În minutul 87, George Cîrjan putea să aducă victoria pentru Oțelul, după ce a scăpat singur cu portarul, la o pasă a lui Jardan. Mingea șutată de Cîrjan, de la 12 metri, poziție centrală, s-a dus peste poartă, spre nemulțumirea fanilor gălățeni.

Oțelul Galați: R. Stoian – A. Rus, Lopez, Yabre, Zhelev – Pereira Nunes, Neagu (min. 79 Zivulic), Cisotti – Al. Pop (min. 72 Jardan), Ursu (min. 46 Bodișteanu) – Fatai (min. 46 Cîrjan).

Articolul precedentO femeie cu permisul suspendat, nu a acordat prioritate unei autoutilitare și a produs un accident
Articolul următorAjută și tu o mamă să traiască pentru copiii ei!