După 8 ani de absență, Oțelul revine pe prima scenă a fotbalului din România sub comanda antrenorului cu care a câștigat și singurul titlu din Liga 1. Gălățenii se alătură, astfel, celor de la Poli Iași și cele două echipe merg împreună în primul eșalon românesc. Gălățenii au jucat cu mai puțină presiune după ce au aflat că Dinamo este condusă la Iași și nu au forțat apropa niciun moment în acest ultim meci din Liga a 2-a.

Oțelul a controlat primele minute ale meciului și s-a instalat în jumătatea adversă de teren, dar fără a pune mari probleme la poarta celor de la Dej. Oaspeții au avut o primă fază periculoasă la poarta gălățenilor, în minutul 12, la șutul lui Cocian de la aproximativ 22 de metri, lângă bară, dar Dur-Bozoancă a scos în afara terenului. În minutul 23 Ursu a venit din stânga spre centru, a combinat cu Fatai și a șutat de la 16 metri, dar portarul oaspeților a deviat în corner, de sub transversală. În minutul 35 Oțelul are o primă ocazie mare de gol. Fatai a trimis cu capul în mijlocul careului, Chindriș a boxat mingea până la marginea careului, Jardan a trimis cu capul în mijlocul careului de unde Fatai a trimis spre poartă, dar Chindriș a respins în față, iar Mitoi a șutat pe jos, dar din nou portarul Dejului a reușit să respingă în lateral, apoi un coechipier a degajat. La pauză s-a intrat la egalitate, dar gălățenii nu mai aveau aceeași presiune ca la începutul meciului pentru că la Iași, Politehnica conducea pe Dinamo.

În debutul reprizei a doua Oțelul a jucat economicos, fără să riște. Abia în minutul 66 Gorovei a luat o acțiune pe cont propriu și a intrat din stânga spre centru și a șutat de la 25 de metri, cu piciorul drept. Portarul Chindriș s-a întins și a scos în lateral, de lângă bară. În minutul 68 Alexandru Gîț comite un henț în careu la șutul din 16 metri al lui Nica, iar arbitrul Ionuţ Coza arată punctul cu var. Lovitura de pedeapsă a fost executată de Gorovei care a marcat cu un șut în vinclul din dreapta, 1-0 din minutul 70. După golul marcat de gălățeni și după ce au aflat că Iașiul conduce cu 3-1 pe Dinamo, toată suflarea gălățeană a așteptat fluierul final care consființea promovarea în SuperLiga.

SC Oțelul: Dur-Bozoancă – Andr. Rus, Yabre, Sîrghi, Nedelea – Cisotti, I. Neagu (Zivulic 63′), Jardan (Nica 54′) – Mitoi (Laur. Maxim 46′), K. Fatai (Cîrjan 59′) – Oct. Ursu (Gorovei 54). Antrenor: Dorinel Munteanu

Articolul precedentViitorul Ianca și Sporting Liești au încheiat la egalitate derby-ul etapei a 9-a din play-out-ul seriei a II-a din Liga a 3-a
Articolul următorUn suporter al echipei Oțelul Galați a fost găsit de jandarmii gălățeni cu mai multe articole pirotehnice la el