SC Oțelul Galați a câștigat la limită, cu scorul de 1-0 (1-0), meciul disputat pe teren propriu cu Gloria Buzău, cu un gol marcat în minutul 3, prin Octavian Ursu, după o gafă a portarului Relu Stoian, care i-a așezat mingea pe capul jucătorului de la Oțelul.

Buzoienii au forțat egalarea și au avut o ocazie mare în minutul 22, însă portarul Dur-Bozoancă a avut un reflex foarte bun. Nici Gaitan nu l-a putut bate pe portarul Oțelului, după ce a trimis cu capul din 3 metri, peste poartă, .

A urmat apoi o alergare continuă după egalare a Gloriei, care a avut situații prin Wiktorski (22), Vîrtej (23), Gaitan (25) și din nou Wiktorski (38). Cea mai mare ocaziție a fost cea a lui Gaitan, în minutul 25, care a trimis cu capul din 3 metri peste poartă.

SC Oțelul, deși a fost susținută din nou de un stadion aproape plin, a fost inexistentă în atac.

În partea secundă, echipa gălățeană a jucat mai sus, a reușit să blocheze mai bine formația buzoiană și i-a reușit o bună perioadă de timp. Gaitan a avut primul șut pe poartă în minutul 71, de la distanță, dar Dur-Bozoancă a parat.

După intrarea lui Panait, Oțelul a reînceput să conteze în ofensivă, jucătorul care era comparat pe timpul junioratului cu Răzvan Raț a creat superioritate în stânga, a centrat în fața porții, Stoian a ieșit din nou slab, dar lovitura de cap a lui Cîrjan din minutul 81 a trecut pe lângă bară. Tot o acțiune pornită din stânga a adus o fază controversată. După mai multe încercări, Neagu a împins mingea în plasă în minutul 82, însă golul nu a fost validat pe motiv de offside fiindcă s-a considerat că Scocîrlă a încurcat portarul cu poziția sa.

În minutul 86 Boiciuc a șutat puternic din afara careului, dar Dur-Bozoancă a reținut, astfel că meciul s-a terminat decis de golul reușit în minutul 3.

SC Oțelul: Dur-Bozoancă – Andrei Rus, Yabre, Sîrghi (M. Adăscăliței 72′), Nedelea – Cisotti (D. Panait 78′), I. Neagu, Jardan – Mitoi (Scocîlcă 56′), Fatai (Cîrjan 78′), Oct. Ursu (Zivulic 56′). Antrenor: Dorinel Munteanu

Gloria Buzău: R. Stoian – Oteliță, Vîrtej, Wiktorski, Șuteu – Pandele (Blejdea 75′), A. Lopez (Dudu 60′) – Val. Munteanu (Cârstocea 75′), Gaitan (Val. Alexandru 75′), Angelov (Dr. Lazăr 60′) – Boiciuc. Antrenor: Adrian Mihalcea

Astfel, Oțelul se află pe locul 3, cu 42 de puncte, după două victorii și două înfrângeri în play-off, dar la trei puncte de liderul Poli Iași, care are un meci mai puțin. Gloria Buzău este pe locul 5, cu 34 de puncte, la 4 puncte în spatele celor de la Dinamo București. Etapa viitoare, Gloria va juca pe teren propriu cu CSA Steaua București, sâmbătă, 22 aprilie, iar Oțelul va juca vineri, 21 aprilie, în deplasare, la Unirea Dej.

Articolul precedentÎPS Casian a spălat picioarele a 12 copii din județul Galați, în Joia Mare