Cu șase etape înaintea finalului play-off-ului Ligii a 3-a, seria a II-a, SC Oțelul Galați și-au asigurat prezența, și matematic, la barajul de promovare în Liga a 2-a după victoria cu 3-0 în deplasarea de la Metalul Buzău.

Gălățenii au deschis scorul în minutul 26 prin Vasile Jardan, care nemarcat la 30 de metri, a șutat puternic și cu ușoară boltă, reușind să-l învingă pe portarul Șerban. Oțelul și-a majorat avantajul în minutul 40, după ce Jack Green a înscris din 4 metri, la o centrare a lui Laurențiu Rus din partea dreaptă. Scorul la pauză a fost 0-2.

După pauză. gălățenii au mai marcat o dată, în minutul 69, după o acțiune prelungită de atac a oaspeților, iar la centrarea din dreapta a lui Nistor, George Cârjan, scăpat de marcajul lui Zamfirescu, a reluat în poartă din 4 metri.

În minutul 90+2, Andrei Pavel a fost faultat în careu de Cireș și s-a dictat penalty pentru Metalul Buzău. Tot Andrei pavel a executat, în dreapta portarului, dar Dur-Bozoancă a ghicit colțul și a menținut poarta gălățenilor intactă.

Metalul Buzău: R. Șerban – Zamfirescu, Stănică, Șt. Păun, Spătaru (min. 75 S. Ghinga), D. Stan, Stoica (min. 75 Manea), Moldovan, Atomei, Iacob (min. 75 A. Pavel), C. Petre (min. 61 Marcu)

Oțelul Galați: Dur – Bozoancă – Rus, Sîrghi (min. 28 Adăscăliței), Ghiocel, Nedelea – Neagu, Jardan (min. 64 Cireș), Nistor, Savu (min. 71 Farcaș), Cisotti (min. 71 Crîcimar) – Green (min. 64 Cârjan).

Oțelul conduce în grupa de play-off din seria a II-a cu 55 de puncte, opt puncte mai mult, dar și un joc în plus față de CSM Focșani, echipă ce va juca sâmbătă, pe teren propriu, cu Aerostar Bacău. Metalul Buzău este pe locul 4 în clasament, fără niciun punct și fără gol marcat în cele trei etape din play-off, rămânând cu cele 33 de puncte din sezonul regulat.

Pentru Oțelul urmează un nou meci în deplasare, vineri, 22 aprilie, de la ora 17.00, pe terenul celor de la Aerostar Bacău, iar Metalul Buzău va juca tot pe teren propriu, cu CSM Focșani.