După înfrângerea de la Focșani de etapa trecută Oțelul a redresat corabia cu o victorie în deplasare, pe terenul nou promovatei în Liga a 3-a, Dinamo Bacău. În etapa a VI-a jucătorii pregătiți de Dorinel Munteanu s-au impus cu scorul 2-0 (1-0), pe terenul de la Siretu, acolo unde își joacă meciurile de pe teren propriu cei de la Dinamo Bacău.

Gălățenii au fost cei care au controlat meciul și și-au creat mai multe ocazii de a marca pe un teren care arăta mai jalnic ca multe terenuri din Liga a 5-a. În minutul 7 Cisotti a șutat din 6 metri, dar pe traiectorie a intervenit un fundaș al Bacăului, mingea a ajuns la Yambre care a șutat de la 14 metri peste poartă. În minutul 13, la capătul unui contraatac, Rus a intrat în careu, dar a fost blocat la 14 metri de un fundaș al gazdelor care a deviat în corner. În minutul 32, la capătul unei acțiuni ca la handbal, mingea a ajuns în mijlocul careului la Cireș, care a șutat însă pe direcția portarului Dascălu.

În minutul 35, după un aut de la margine, mingea a ajuns la marginea careului, la Denis Cireș, care a preluat și a intrat în careu, l-a driblat și pe portar și a înscris, 0-1, chiar dacă gazdele au protestat cerând offsaid la Crîcimar, aflat și el în zonă.

Gălățenii au continuat să asedieze poarta lui Dascălu, dar fie nu au numerit ținta, fie portarul celor de la Dinamo Bacău a apărat, astfel că la pauză scorul a rămas 0-1.

În repriza a doua meciul s-a desfășurat în același sens, cu Oțelul atacând. În minutul 46 Jardan a șutat din careu, dar portarul gazdelor a scos de la vinclu, în corner, apoi în minutul 53 Neagu a șutat puțin pe lângă poarta gazdelor și în minutul 55 Jardan a trimis direct în brațele portarului. Abia în minutul 59, elevii lui Dorinel Munteanu au marcat golul doi. Cîrcimar a primit o pasă în adâncime de la Neagu, după ce mingea a trecut pe sub piciorul lui Grigore, a intrat în careu și a șutat de la 10 metri, pe colțul scurt, 0-2.

În minutul 70 Nica a centrat de pe partea stângă, la bara a doua, dar Demian a trimis cu capul din 7 metri, pe lângă poartă. În minutul 75 Jardan a șutat din alergare, din interiorul careului, dar Dascălu a prins. În minutul 84 Nica a șutat de la 20 de metri, poziție centrală, dar din nou Dascălu a respins în corner.

Oțelul: Ursu – A. Rus (min. 81 T. Farcaș), Yabre, Ghiocel, Nedelea -, Neagu, Jardan (min. 76 Vaștag), Cireș (min. 81 Dobre) – Cisotti (min. 69 Demian), Crîcimar (min. 76 Cîrjan), Nica.

După șase etape Oțelul este pe trei în clasamentul seriei a II-a cu 12 puncte, patru puncte în spatele liderului Sporting Liești. Pentru Oțelul urmează meciul de pe teren propriu cu CS Făurei, o altă echipă aflată în coada clasamentului locul 8 din 10. Jocul este programat pentru 9 octombrie.

Articolul precedentPSD revine cu solicitarea adresată Politiei de a sancționa ilegalitățile de la Congresul PNL
Articolul următorSporting Liești victorie fără emoții în fața Sportului Chiscani