CSM Galați a obținut o victorie surprinzătoare în primul meci al turneului 7 al LNBM din Sala Dinamo din Capitală, trecând de Dinamo, dar în al doilea joc a pierdut în fața celor de la SCMU Craiova.

Gălățenii s-au impus cu scorul 82-75 în fața celor de la Dinamo București, după o repriză secundă de excepție pentru gălățeni. Dinamo a intrat la pauza mare cu un avans de opt puncte, dar după pauza mare gălățenii au revenit în forță și s-au impus în sfertul trei categoric, scor 28-17. În sfertul patru gălățenii s-au impus din nou, cu 23-19 și au câștigat meciul la 7 puncte diferență.

Omul meciului a fost sârbul de la CSM Galați Maksim Sturanovic. În cele 26.32 minute cât a fost pe parchet, sârbul de 32 de ani a marcat 23 de puncte. Sturanovic a încheiat jocul în double-double, pe lângă cele 23 de puncte sârbul a acumulat și 14 recuperări. Ceilalți marcatori pentru CSM Galați au fost: Eads 16p, Hamilton 12p, Brandon 12p, Bruncevic 10p, Ciotlăuș 5p, Vlad 2p, Brown 2p.

În al doilea meci al turneului 7 din LNBM, CSM Galați a pierdut, scor 58-72, jocul cu SCMU Craiova. La pauza mare gălățenii aveau de recuperat doar două puncte, scor 35-37 (18-21, 17-16). La reluarea jocului, în sfertul trei, băieții lui Florin Nini au cedat parțialul cu scorul 8-17, ecart ce nu a mai putut fi recuperat de jucătorii de la CSM în sfertul patru, pierdut cu scorul 15-18.

Eads a fost cel mai bun de la CSM Galați, cu 17 puncte marcate. Pentru CSM Galați au mai marcat: Bruncevic 12p, Brown 9p, Brandon 7p, Vlad 5p, Sturanovic și Hamilton ambii câte patru puncte.

După acest turneu, CSM Galați este pe locul 11 în LNBM cu 14 puncte, 3 victorii și 8 înfrângeri. Gălățenii mai au două meciuri restante, cu CSM Focșani, locul 10 cu 3/9, și cu CSM Miercurea Ciuc, locul 12 cu 2/10.

,”Am reușit să ținem ritmul în primele două sferturi datorită realizărilor individuale. În ultimele două sferturi nu am mai avut lucidate în execuții din cauza oboselii.
Ca o concluzie a acestor două zile, pot să spun că sunt mulțumit că ne întoarcem cu o victorie care se poate dovedi importantă în lupta pentru play-off.
Cred că echipa va crește în omogenitate și consistență și vom mai oferi surprize plăcute suporterilor noștri” a declarat antrenorul Florin Nini după meciurile de la acest turneu.