CSM Slatina a învins cu 25-19 (9-6) CSM Galați , într-o partidă care a contat pentru etapa a 13-a a Ligii Florilor la handbal feminin. Miza jocului și-a pus amprenta asupra evoluției celor două formații, îndeosebi în prima repriză, când s-au marcat doar 15 goluri, în principal din cauza numeroaselor greșeli tehnice.

Gălățencele au marcat primul gol în minutul 4 prin Vălean, când au egalat la 1, dar nu avut niciodată avantaj pe tabela de marcaj. În minutul 16 Slatina s-a distanțat la 3 goluri, dar felele Sande Soare nu marcase decât de două ori. În minutul 26 Slatina avea 5 goluri avans, scor 4-9, dar până la pauză doar gălățencele au mai marcat de două ori prin Andrița și Knezevic.

În repriza a doua diferența a crescut la 17-9 în primele 10 minute ale reprizei secunde, iar în minutul 56 CSM Slatina conducea cu 10 goluri, scor 15-25. Oltencele au avut un final fără emoții în fața unei echipe gălățene ale cărei șanse de salvare scad cu fiecare etapă și care cu cele 4 goluri din final de meci nu au făcut decât să mai reducă din proporțiile scorului.

Pentru CSM Galați au marcat : Vălean -4, Sheiko -3, Knezevic -3, Marcu 2, Vizitiu 2, Andrița 2, Lopătaru -1, Cioaric -1, Conache -1, .

CSM Galați ocupă în continuare locul 13 cu 7 puncte acumulate în 13 partide, iar etapa viitoare vor întâlni pe Minaur Baia Mare. .