Hocheiştii gălăţeni au devenit vicecampioni naţionali

Hocheiştii gălăţeni au devenit vicecampioni naţionali, fiind învinşi în finala campionatului de formaţia Corona Braşov, cu scorul general de 3-1.

Pentru o echipă alcătuită cu mare întârziere şi pe care specialiştii o creditau cu şanse la locurile 4-5, rezultatul obţinut de CSM Galaţi este o mare performanţă. Gălăţenii au câştigat sezonul regulat, dar în meciurile decisive s-a resimţit din plin numărul mic de jucători pe care a contat „Dunărea”. CSM Galaţi a jucat practic în două linii, în timp ce adversarii au avut la dispoziţiei echipe complete, cu câte patru linii.

În cel de-al patrulea meci al finalei, disputat sâmbătă la Braşov, gălăţenii au cedat cu scorul de 7-2 (1-1, 2-1, 4-0). Pentru formaţia antrenată de Vadim Şaikraiciuk şi Cornel Chiriţă au înscris Zagidulin şi Neznamov. Gazdele au marcat prin: Zsok, Gliga, Lidhammer 2, Tendler 2 şi Trancă.

Meciul a fost în general echilibrat în primele două reprize, însă în ultima oaspeţii n-au mai putut ţine pasul din puncte de vedere fizic şi au fost surclasaţi net. Disputa a fost marcată de numeroase durităţi, arbitrii fiind nevoiţi să dicteze foarte multe minute de penalizare (47 pentru gazde, 41 pentru gălăţeni).

Corona Braşov a câştigat al treilea său titlu naţional, după cele obţinute în sezoanele 2013-14 şi 2016-17. CSM „Dunărea” Galaţi are în palmares două titluri, cucerite în campionatele  2014-2015 şi 2015-2016.

Medalia de argint obţinută de hocheişti este prima pentru sporturile de echipă din Galaţi în acest sezon. Alte două formaţii, voleibaliştii de la Arcada şi echipa de futsal United, sunt încă în luptă pentru titlurile naţionale.