Hocheiştii de la CSM Galaţi, prima victorie împotriva Ciucului

Hocheiştii de la CSM Galaţi au obţinut prima victorie împotriva Ciucului în acest sezon, în cel de-al doilea meci al dublei disputate pe Patinoarul „Dunărea”.

După înfrângerea în prelungiri de marţi (scor 6-7), gălăţenii şi-au luat revanşa în jocul de miercuri în faţa liderului Ligii Naţionale. După două reprize încheiate la egalitate, gazdele au fost mai inspirate în ultima parte a meciului şi s-au impus fără drept de apel. Scor final: 7-4 (2-2, 2-2, 3-0) pentru CSM Dunărea. Toate cele trei goluri care au făcut diferenţa au fost marcate în ultimele şase minute ale partidei.

Pentru gălăţeni au înscris în meciul de miercuri seara: Fefelov 2, Kiricenko 2, Hildebrand, Baskov şi Rîbalko. Oaspeţii au marcat prin: Anisin 2, Fodor şi Panov. În cele patru dispute directe, fiecare echipă are câte o victorie în timpul regulamentar (2-4 şi 7-4), celelalte două jocuri fiind câştigate de SC Miercurea Ciuc în prelungiri (4-5 şi 6-7).

În clasamentul Ligii Naţionale, SC Miercurea Ciuc continuă să fie lider, cu 76 de puncte (din 32 de jocuri). Pe locurile următoare se află Corona Braşov – 74 de puncte (29 de jocuri) şi CSM Galaţi – 72 de puncte (27 de jocuri). Pentru locul 4, ACSH Gheorgheni a câştigat disputa clar cu Steaua, având 48 de puncte, faţă de numai 30 ale bucureştenilor.

Următorul meci ale echipei gălăţene este ultima dispută cu Steaua din acest sezon, programată, în deplasare, vineri, 22 februarie. În cele cinci întâlniri de până acum, gălăţenii s-au impus cu 8-1, 9-3, 7-4, 9-1 şi 8-3.

Articolul precedentVoleibaliștii de la CSM Arcada Galați rămân în cursa pentru titlu