Echipa de handbal de la CSM Galați a făcut un nou meci bun în deplasarea de la CSM Tg. Jiu, unde a reușit chiar să conducă o bună perioadă de timp, dar la final au cedat la două goluri diferență, scor 28-26 (12-13).

CSM Tg. jiu a condus în startul meciului, 1-0, 2-1 și 3-2, iar handbalistele antrenate de Daciana balaban au preluat conducerea în minutul 12, printr-un gol marcat de Andrița. Bichir a mărit apoi avantajul oaspetelor la două goluri, iar în minutul 16 Lopătaru a dus diferența la 3 goluri, scor 4-7 și tot ea a făcut ca echipa din galați să aibă prima dată 4 goluri avantaj, scor 5-9, în minutul 18. În minutul 29 CSM Galați conducea cu 3 goluri, scor 10-13, după un gol marcat de Iasmina Ichim, dar până la pauză Ciolan și Gavrilă au marcat pentru gorjenge și scorul la finalul primelor 30 de minute a fost 12-13.

După pauză, CSM Tg. Jiu a marcat primele 3 goluri și în minutul 34 conduceau pentru prima dată cu două goluri. În minutul 48 gălățencele au reușit să preia din nou conducerea, scor 19-20, dar a fost ultima dată când handbalistele pregătite de Daciana Balaban au fost la conducere. CSM Tg. Jiu a preluat din nou conducerea și după 21-21 în minutul 50, nu au mai cedat și au păstrat un avans de 1-2 goluri până în ultimele secunde ale meciului, când bucă a marcat din aruncare de la 7 metri pentru 28-25, cea mai mare diferență de scor în favoarea gazdelor. ultimul gol al meciuli a fost marcat de Ichim, pentru gălățence, care a stabilit rezultatul final, 28-26.

Pentru CSM Galați au marcat: Andrița – 11 goluri, Lopătaru -5, Prescură -3, Bichir -2, Corban -2, Ichim -2 și Manolachi -1. Au mai jucat: Prodan, Petre, Aron – portari, Taivan, Eiler, Lazăr, Mancic.

Duminică. 14 mai, CSM Galați va juca ultimul meci pe teren propriu în Liga Florilor, contra celor de la Măgura Cisnădie, iar în ultima etapă vor juca în deplasare la Zalău.

Articolul precedentAlertă alimentară: Desert retras din 4 supermarketuri
Articolul următorAtitudine golănească a fostului șef DIICOT, față de doi polițiști care l-au oprit în trafic. Abuz de putere și trafic de influență: „Faceți cu mine chestii d-astea?”