Miercuri la prânz, în etapa a 9-a a Ligii Florilor la handbal feminin, CSM Galați a întâlnit pe SCM Gloria Buzău. Ambele echipe veneau după rezultate surprinzător de slabe în etapa trecută. CSM Galați pierdu-se meciul cu CS Dacia Mioveni, iar Gloria Buzău a remizar cu Activ Prahova.

În confruntarea de astăzi, echipa din Buzău, mult superioară valoric din punct de vedere al lotului de jucătoare, s-a impus la 9 goluri diferență, scor 20-29 (10-13). Gălățencele au marcat primele două goluri ale meciului, dar în minutul 8 Gloria a trecut la conducere pe tabela de marcaj, scor 2-3. În minutul 20 Gloria s-a distanțat la patru goluri, scor 5-9, iar la pauză fetele antrenate de Mihăilă au intrat cu 3 goluri avantaj, 10-13.

În repriza a doua buzoiencele s-au distanțat la 6 goluri, scor 12-18 în minutul 35 și au profitat de lipsa de inspirație în atac a fetelor pregătite de Sanda Soare, ajungând să conducă cu 10 goluri în minutul 44, scor 14-24. Diferența de 10 goluri a fost cea mai mare din meci și s-a mai înregistrat de două ori, 15-25 și 16-26. La final Gloria s-a impus cu 29-20, demonstrându-și astfel statutul de favorită și echipă cu pretenții la cupele europene, în timp ce echipa din Galați are ca obiectiv salvarea de la retrogradare.

Pentru CSM Galați au marcat: Andrița -4 goluri, Lopătaru -4, Sheiko -3, Cioaric -3, Gheorghe -3, Vizitiu -1, Bokarici -1 și Micu -1. De altfel, portarul Ana Maria Micu a avut și câteva intervenții reușite, limitând proporțiile scorului.

Pentru SCM Gloria Buzău au marcat: Rotaru – 5 goluri, Janjusevic-5, Petruș -4, Ilie -4, Petrovic -3, Condurache -3, Simion -2, Livrinikj -2, Subțirică-1.

După 9 etape, SCM Gloria Buzău ocupă locul 5, cu 16 puncte, din 8 meciuri jucate, iar CSM Galați se află pe locul 13, cu 6 puncte, tot din 8 meciuri jucate.

În etapa următoare, joi, 18 februarie, Gloria Buzău va juca cu HC Zalău, iar CSM Galați va întâlni pe Activ Prahova.

Imagine

Articolul precedentLegile puterii: Angajați de lux la stat. Care este rețeta succesului lor?
Articolul următorCOȘMAR pentru zeci de români blocați în Mexic. Declarații, în exclusivitate, de la românii ce stau în condiții mizere pe aeroportul din Cancun – AUDIO