Gălăţenii au câştigat competiţia de volei masculin „Cupa Arcada”

În ultima zi a turneului, CSM Arcada a jucat un al doilea meci contra formației Dinamo, pe care l-a câştigat cu 3-0 (25-22, 25-15, 25-18)

Gălăţenii au câştigat competiţia de volei masculin „Cupa Arcada”, încheiată vineri, 5 octombrie, în Sala Sporturilor „Dunărea”, după ce au depşit clar echipele Dinamo Bucureşti şi VCM Piatra Neamţ.

Turneul amical a început miercuri, 3 octombrie, cu meciul dintre CSM Arcada și Dinamo, câștigat categoric de gălățeni, cu scorul de 3-0 (25-15, 25-17, 25-22). În prima partidă din ziua a doua a competiţiei, Dinamo a trecut de VCM Piatra Neamţ, tot cu 3-0 (25-18, 25-22, 25-15).

Seara, gălățenii au câștigat, cu scorul de 3-1 (25-21, 25-17, 17-25, 25-15), meciul cu nemţenii, într-o partidă în care au rulat întregul lot pe care îl au la dispoziţie. De aştfel, înaintea acestui joc, a avut loc şi prezentarea oficială a formaţiei gălăţene, schimbată aproape în totalitate faţă de echipa care a devenit vicecampioană anul trecut.

Vineri, în ultima zi a competiției, CSM Arcada a jucat un al doilea meci contra formației Dinamo, pe care l-a câştigat, de asemenea, cu 3-0 (25-22, 25-15, 25-18). În urma acestor rezultate, clasamentul „Cupei Arcada”, ediţia 2018, arată astfel: 1. CSM Arcada Galaţi, 2. Dinamo Bucureşti, 3. VCM Piatra Neamţ.

Pentru gălăţeni, acesta a fost cel de-al doilea turneu amical câştigat în intersezon, după ce s-au impus şi la „Cupa Steaua”, competiţie desfăşurată, acum două săptămâni, în Capitală.

Campionatul Naţional de volei masculin va debuta săptămâna viitoare, iar Arcada va juca, pe 13 octombrie, în deplasare, la Câmpia Turzii.

Articolul precedentA fost reţinut incendiatorul maşinii de pe strada Nae Leonard
Articolul următorSute de poliţişti, jandarmi şi pompieri gălăţeni vor asigura paza la referendum