Echipa de fotbal feminin FC Universitatea Galaţi a pierdut în Timiş

În clasament, după trei etape, Universitatea Galaţi se află pe locul 5

Echipa de fotbal feminin FC Universitatea Galaţi a pierdut, miercuri, în deplasare, meciul contra formaţiei Fortuna Becicherecu Mic (Timiş), cu scorul de 2-1 (2-1).

Partida din satul bănăţean, situat la 17 kilometri de Timişoara, a început bine pentru echipa gălăţeană, care a deschis scorul prin Maria Stamate, în minutul 10. Gazdele au întors însă rezultatul până la pauză, reuşind să înscrie două goluri. În repriza a doua, Universitatea a dominat, deşi a jucat multă vreme în inferioritate, după eliminarea Monică Benţoiu (min. 65), dar nu a reuşit să mai marcheze.

Antrenorii Gabriel Călinescu şi Alexandru Caracaş au început meciul în formula: Mirela Abălaşei – Alexandra Ivan, Nina Anca, Dumitriţa Prisăcari, Ana Arnăut – Lidia Moacă – Maria Stamate, Loredana Nica, Monica Benţoiu, Carmen Marcu – Andreea Surcică. Au mai intrat: Irina Topal, Roxana Ioan, Elena Răduc şi Adelina Ioan.

În clasament, după trei etape, Universitatea Galaţi se află pe locul 5, cu 3 puncte, golaveraj 5-4. Pe primele locuri, Olimpia Cluj – 9 puncte, Universitatea Alexandria şi Femina Odorhei – 6 puncte.

În etapa a IV-a, FC Universitatea va sta, adversara sa, CFR Timişoara, anunţându-şi retragerea din campionat. Astfel, următorul meci al gălăţencelor va fi pe 14 octombrie, cu Universitatea Alexandria, în deplasare.

Articolul precedentÎnfrângere la debut pentru noua echipă de baschet CSM Phoenix CSU
Articolul următorUn nou focar de pestă porcină confirmat în apropierea Galaţiului