Echipa de fotbal feminin a scos un punct la Alexandria, în prelungiri

Universitatea Galaţi a redus diferenţă prin Carmen Marcu, în minutul 81, şi a egalat în minutul 90+3, prin Nina Anca, din penalti

Echipa de fotbal feminin FC Universitatea Galați a scos un punct la Alexandria, în prelungirile meciului cu echipa locală Universitatea.

Partida de duminică, contând pentru etapa a V-a a Ligii I, s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, după ce gazdele au condus cu 2-0, iar gălăţencele au revenit pe final.

Chiar dacă formaţia gălăţeană a dominat teritorial în cea mai mare parte a timpului, primele goluri au fost înscrise de echipa din Alexandria, în minutele 57 şi 70. Universitatea Galaţi a redus diferenţă, prin Carmen Marcu, în minutul 81, şi a egalat în minutul 90+3, prin Nina Anca, din penalti.

Antrenorii echipei gălăţene, Alex Caracaş şi Gabriel Călinescu, au început meciul în formula: Mirela Abălaşei – Nina Anca, Dumitriţa Prisăcari, Ana Arnăutu – Lidia Moacă, Maria Stamate, Elena Răduc, Loredana Nica – Carmen Marcu, Andreea Surcică, Adelina Ion. Au mai intrat în joc: Irina Topal, Roxana Pazargic, Roxana Ioan, Alexandra Ivan şi Valentina Ivan.

În celelalte meciuri ale etapei a V-a s-au înregistrat rezultatele: Fair Play Bucureşti – Vasas Femina Odorhei 4-3, Independenţa Baia Mare – Fortuna Becicherecu Mic 5-4, Heniu Prundu Bârgăului – CSS Târgovişte 4-0.

În clasament conduce Olimpia Cluj, cu 12 puncte, urmată de Prundu Bârgăului – 9 puncte şi Alexandria – 8 puncte. Universitatea Galați se află pe locul 4, cu 4 puncte, golaveraj 7-6.

În etapa următoare, gălăţencele vor juca, pe teren propriu, cu Independenţa Baia Mare, pe 21 octombrie.

Articolul precedentVoleibaliștii gălăţeni au început campionatul cu o victorie categorică
Articolul următorO gălăţeancă de 18 ani, în etapa următoare la „Vocea României”