După două victorii pe teren propriu în fața primelor două clasate din seria a II-a a Ligii a 3-a, Unirea Braniștea intrase în cărți pentru o clasare pe locurile care duc la barajul de promovare în Liga a 2-a, chiar la primul sezon de la promovarea în al treilea eșalon fotbalistic. Elanul echipei din Braniștea a fost stopat sâmbătă după amiază de Aerostar Bacău, în meciul disputat pe stadionul ”Oțelul” din Galați. Partida s-a încheiat cu scorul de 1-2 (1-1).

Aerostar Bacău a deschis scorul în minutul 6 prin Bogdan Bacalu. În minutul 22 Gabriel Răducan, căpitanul echipei din Braniștea a restabilit egalitate, iar la pauză scorul a fost 1-1.

În minutul 72 Iulian Coroamă a marcat pentru 1-2, golul care a adus victoria celor de la Aerostar, prima a echipei antrenate de Mihai Ionescu în play-off.

Unirea Braniștea: G. Ursu – A. Mihai, D. Gîță (min. 46 Spînache), Enache (min. 81 Dragoș Popa_, Hilohi (min. 76 Fl. Florea) – D. Cireș, Murgoci, Țicămucă (min. 64 A. Țopa), G. Răducan – M. Cireș (min. 46 M. Manea), Docuz. Antrenor: Ionuț Neculcea

Aerostar Bacău: Mocanu – Prențu, Benchea, Șt. Pavel, Bacalu, Bobârnac, Belciu, Gavrilă, D. Căpușă (min. 64 Coroamă), A. Pavel, Vraciu. Antrenor: Mihai Ionescu.

După 5 etape în play-off, Unirea Braniștea este pe locul 3, cu 46 de puncte, la 5 puncte în spatele celor de la Metalul buzău, ocupanta locului 2, și cu 9 puncte peste Aerostar Bacău. În etapa următoare Unirea Braniștea va juca marți, 2 mai, de la ora 18.00, în deplasare, pe terenul liderului, CSM Râmnicu Sărat. Aerostar bacău va juca acasă, cu Metalul Buzău, tot marți, 2 mai, de la ora 18.00.