Dacia Unirea Brăila, cu o echipă în care a avut printre titulari doi jucători născuți în 2005 și unul în 2006, nu și-a făcut mari speranțe în meciul cu nou promovata Unirea Braniștea, o echipă cu mulți jucători cu experiență la nivelul Ligii a 3-a, iar unii dintre ei chiar și cu meciuri în Liga a 2-a. Echipa din Braniștea s-a impus cu 5-0 (2-0) în meciul jucat pe stadionul Municipal din Brăila și contând pentru etapa a 9-a, ultima a turului de campionat în Liga a 3-a, seria a II-a.

În minutul 3, A. Mihai a șutat de la 20 de metri, mingea se ducea în aut de poartă, dar pe traiectorie a apărut Spânache, nemarcat la 4 metri, care a trimis în plasă, 0-1. În minutul 15, la un corner de pe stânga bătut de Năpîrlică, la bara a doua, Spînache a trimis cu capul pe lângă poartă. În minutul 20, Sava l-a faultat în careu pe Spînache, iar arbitrul Ciprian Aelenei, din Iași, a dictat penalty și i-a acordat cartonașul galben fundașului brăilean. Gabriel Răducan, fostul jucător al Daciei Unirea Brăila în sezonul trecut, a executat și a marcat pentru 0-2.

În minutul 23 la o pasă în adâncime pentru Spânache, acesta a rămas față în față cu portarul Toma, ieșit în întâmpinare, iar atacantul oaspeților a șutat în portar. În minutul 25 Boroșu a executat o lovitură liberă de la 25 de metri, a centrat în careu, de unde Sava a trimis sub transversală, dar a fost semnalizat în poziție afară din joc și golul nu a fost validat. În minutul 42, Boroșu a centrat din partea stângă, dar Voicu a respins cu capul din fața lui Duțu. În minutul 45+2 Bădilaș a executat o lovitură liberă de la circa 40 de metri, cu boltă, dar mingea s-a dus direct pe poartă, prea moale pentru a-l păcăli pe portarul Ursu și scorul al pauză a rămas 0-2.

În minutul 50, Dumitru, a pătruns din stânga spre centru, în interiorul careului de 16 metri, și a șutat de la 10 metri pe lângă poarta lui Toma. în minutul 61 Spînache a șutat de la 17 metri, dar mingea a trecut pe lângă poartă. În minutul 63 Boroșu a executat o lovitură de la colț și a centrat în careu, dar Duțu a trimis cu capul pe lângă poartă.

În minutul 66 Iulian Năpîrlică a șutat din colțul acreului de 16 metri, lateral dreapta, și a trimis direct sub transversală, la colțul lung, 0-3.

În minutul 72 Dumitru a executat o lovitură liberă de la 18 metri, perpendicular pe poartă, dar a trimis peste transversală.

În minutul 82 Eugen Dumitru a șutat d ela circa 25 de metri, ușor lateral stânga, și a trimis mingea lîngă bară, la colțul lung, fără speranțe pentru portarul toma, 0-4.

În minutul 88 Dumitru a executat o lovitură liberă de la 18 metri, iar Toma a respins peste poartă, în corner. Lovitura de la colț a fost executată de Năpîrlică, în fața porții, de unde Gherghișan a reluat cu capul, din 4 metri, 0-5.

Dacia Unirea Brăila: Toma – Balaban (min. 68 Stepanenco), Sava, Bădilaș, Simion (min. 46 Cr. Leu)- Vartolomei, Boroșu (min. 84 R. Dragomir), Tiomela (min. 46 R. Radu), Buhăescu (min. 68 Ghiță)- V. Robu, Al. Duțu.

Unirea Braniștea: Ursu – Mihai, Voicu (min. 63 Manea), Enache, Hilohi – Năpîrlică, Murgoci (min. 70 Postelnicu), M. Cireș, Oniciu (min. 63 Tarozzi) – Răducan (min. 46 Dumitru), Spînache (min. 63 Gherghișan)

Unirea Braniștea a urcat pe locul 4, cu 16 puncte, iar Dacia Unirea este pe ultimul loc, cu un singur punct. În etapa viitoare, prima a returului, Dacia Unirea va juca pe teren propriu cu CSM Rm. Sărat, iar Unirea Braniștea va juca la Liești, cu Sporting Liești.