CSM Galați a dat o replică bună celor de la U-BT Cluj Napoca, din primul meci etapei a 24-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin, chiar dacă s-a văzut că echipa din Cluj nu s-a forțat prea mult pentru a obține victoria cu scorul de 97-85 (25-25,21-22,27-21,24-17). Jucătorii lui Florin Nini au jucat foarte bine în primele două sferturi și conduceau la pauza mare cu 47-46.

Ardelenii au deschis scorul prin Bircevic, care a punctat din căciulă, apoi Galațiul a replicat cu cinci puncte la rând. La jumătatea sfertului inaugural Sturanovic a avut un dunk în forță pentru a-și duce echipa la 11-10. Cele două echipe s-au succedat la conducere în primul sfert, diferența devenind de două puncte la 20-18 pentru gazde, iar Galațiul revenind la conducere cu tripla lui Milon. Karel Guzman și-a trecut numele pe lista marcatorilor, după ce anterior a ratat de la linia de libere, sfertul de debut terminându-se la egalitate, 25-25.

CSM Galați a condus în câteva rânduri în debutul sfertului al doilea, dar niciodată la mai mult de o posesie diferență până la tripla lui Masters pentru 33-29. U-BT a restabilit egalitatea pe un atac rapid terminat cu coș de Richard. CSM Galați a replicat cu patru puncte la rând și se ducea la 37-33. Milon a marcat de la distanță pentru formația dunăreană și a dus scorul la 42-38 pentru oaspeți, după care gazdele au egalat la 42, scorul la jumătatea meciului fiind 47-46 în favoarea echipei pregătite de Florin Nini.

Gălățenii au marcat primele puncte din sfertul 3, apoi ardelenii au recuperat și Brown a modificat scorul la 50-49 pentru gazde. CSM Galați a venit cu două reușite din acțiune apoi și Brewton făcea 56-52. Stewart făcea 59-58 pentru U-BT la jumătatea sfertului trei și tot el a marcat pentru 61-58, seria clujenilor fiind oprită de Gherman, 61-59. CSM Galați a revenit la conducerea partidei cu reușita de la distanță a lui Milon, 64-63, însă clujenii au revenit și s-au desprins la 72-66, iar la finalul sfertului scorul a fost 73-68 în favoarea clujenilor.

Diferența a scăzut la un punct în primele minute ale sfertului patru, cu liberele transformate de Sturanovic și coșul de două puncte marcat de Brewton. Stipanovic a dus diferența șa 4 puncte, pentru ca Kuti mărească diferența la 7 puncte în favoarea clujenilor. CSM Galați nu s-a putut apropia mai tare în ultimele minute și în cele din urmă Clujul s-a impus cu 97-85.

Pentru CSM Galați au marcat: Millon 23p, Brewton 16p, Galbreath Jr 10 p, Pesic 2p, Azaria, Vlad 6p, Sturanovic 10p, Gherman 1p, Stan 4p, Ferguson-Masters 13 p. În acest meci gălățenii nu s-a putut baza pe Duică și Ciotlăuș, care sunt accidentați.

CSM Galați va disputa următoarea partidă din LNBM, miercuri, 23 martie, în compania celor de la CSU Sibiu. Partida va fi găzduită de Sala Sporturilor Dunărea din Galați și va începe la ora 18.30.

Articolul precedentCurse speciale Isaccea-Galați și retur, pentru refugiați
Articolul următorCSM Arcada Galați a încheiat sezonul regulat cu o victorie cu 3-0 în fața celor de la Dinamo București