CSM Arcada Galați a câștigat cu 3-0 (25-19, 25-21, 25-23) în fața celor de la Dinamo București în ultima partidă a sezonului regulat al Diviziei A1, la volei masculin, jucată vineri, 18 Martie, de la ora 18, în Sala Sporturilor Dunărea din Galați.

Gălățenii au câștigat fără emoții primul sfert și după 8-3, jucătorii lui Sergiu Stancu au condus cu 16-12 și 21-14, încheind setul la 25-19. În al doilea parțial echilibrul s-a menținut până spre final de set, cu ambele echipe pe rând la conducere. Dinamo a egalat la 19, pentru ultima oară în set. Filip Sestan a reușit punctul pentru 21-19, Raic și Butnaru au contribuit cu blocajul pentru 2-0 scor general, iar setul a fost închis de Sestan la 25-21.

În setul trei Dinamo a început mai bine și a preluat inițiativa în set. Dinamo a mai condus cu 8-3 sși 12-8. Sergiu Stancu a reacționat rapid și a realizat câteva schimbări. Ovidiu Darlaczi a reușit o serie bună de servicii cu care gălățenii au egalat la 12. Jocul a continuat echilibrat, după 12-12 cele două echipe s-au mai aflat cap la cap la 16-16, 17-17, 21-21 sau 23-23. Finalul de meci le-a aparținut gălățenilor, iar Butnaru a închis setul și jocul cu 25-23.

CSM Arcada a terminat sezonul regulat pe primul loc cu 62 de puncte după 22 de etape, fiind urmată de Steaua București cu 55 de puncte și Dinamo bucurești, cu 53 de puncte.

Echipa gălățeană va întâlni în prima partidă din play-off pe SCM U Craiova. Meciul se va desfășura marți 22 martie, de la ora 18, în Sala Sporturilor Dunărea din Galați.