CSM Galați a început slab partida din etapa a 8-a a Ligii Florilor MOL la handbal feminin, cu CS Dacia Mioveni, în primul meci din acest an, după ce etapa trecută a stat. Antrenoarea Alexandrina Soare s-a declarat nemulțumită de atitudinea din teren a unora dintre jucătoarele sale.

Echipa din Mioveni a condus cu 4-1, 6-2, 8-3,9-4,13-9, apoi elevele Sandei Soare au revenit până la 15-14 în minutul 28. CS Dacia Mioveni a marcat două goluri pe final de repriză și a intrat la vestiare cu 3 goluri avans, scor 17-14.

În repriza a doua Dacia Mioveni s-a distanțat la 5 goluri, scor 21-16 în minutul 41, după care handbalistele de la CSM au reușit doar să se apropie la două goluri de adversarele lor, 22-24 în minutul 50. CS Dacia Mioveni s-a impus în final cu 29-26 (17-14) într-o partidă în care echipa gălățeană nu le-a avut în lot pe Ana Maria Micu, Cristina Clisu, Abigail Vălean, Nikolina Knezevic și Andreea Prescură.

Pentru CSM Galați au marcat : Vizitiu 6, Cioaric 5, Sheikho 3, Bokaric 3, Andrița 2, Lopătaru 2, Balaban 1, Cîlici 1, Marcu 1, Conache 2. CSM Galați a irosit 3 aruncări de la 7 metri, Vizitiu 2 și Cioaric 1.

”Am pierdut o partidă foarte importantă dar nu decisivă. Din păcate, elevele mele nu au respectat planul tactic stabilit înainte de joc. Așteptam mult mai mult de la jucatoarele cu experiență, care ar fi trebuit să gestioneze altfel anumite momente ale jocului. În plus portarii nu ne-au ajutat deloc. Această înfrângere nu va rămâne fără urmări. Voi propune anumite măsuri împotriva unora dintre jucătoare. Pot să spun că în ciuda acestei înfrângeri, șansele noastre de menținere în Liga Florilor rămân reale” a declarat Alexandrina Soare, antrenor CSM Galați, pe pagina de facebook a clubului.

CSM Galați ocupă locul 13, cu 6 puncte di 7 meciuri jucate. În etapa a 9-a, CSM Galați va juca cu SCM Gloria Buzău, miercuri, 3 februarie, de la ora 13.00.

Sursa foto: Sportului Ilustrat

Articolul precedentUn tânăr bănuit de furt din autoturisme depistat de polițiști
Articolul următorCercetat pentru comiterea infracțiunilor de tăiere ilegală de arbori și furt de material lemnos