Semifinalistă în ediția precedente a Cupei României, CSM Galați a irosit un avantaj de 13 puncte, scor 18-31 și 37-50, pe parcursul meciului din Cupa României cu CSM Focșani. Echipa din județul vecin a reușit să preia conducerea spre finalul sfertului trei (53-51). Din acel moment jocul a decurs sub semnul echilibrului și antrenorul Florin Nini a încasat un tehnic la scor egal, din libera acordată vrâncenilor stabilindu-se scorul final, 70-69 (13-23, 22-21, 20-10, 15-15).

Cu toate că a avut cifre mult mai bune din acțiune, CSM Galați a fost dezastruoasă la aruncările libere (6/17), în ultimul minut de joc ratându-se trei aruncări din acțiune și două de la linia de fault cu care gălățenii puteau câștiga. În sfertul patru gălățenii au condus și cu 5 puncte, scor 59-64, dar finalul a fost potrivnic elevilor lui Florin Nini.

Pentru CSM Galați, cele mai multe puncte au fost marcate de Andrei Calenic-21, care a avut și cele mai multe recuperări: Andrei Calenic-9. Cele mai multe pase decisive la echipa gălățeană le-a avut Darrion Strong-4, care a marcat și 14 puncte. Celelalte puncte ale gălățenilor au fost realizate de: Harris Dyson 6p, Prijovic 5p, Mitrovic 5p, Ciotlăuș 3p, Azaria 2p, Stan 5p, Păduraru 3p. Au mai jucat Petică și Gherman.

CSM Galați are un duel cu Rapid București luni, 3 octombrie, de la ora 19.00, în vreme ce Focșani a încheiat grupa F cu un bilanț de o victorie și o înfrângere, respectiv -36 coșaveraj.

Articolul precedentPASTILA PENTRU SUFLET
Articolul următorJudețul Galați se află pe locul 3 în topul ratei șomajului la nivel național