Într-o partidă disputată în Sala Polivalentă din Constanța, CSM Galați a trecut de BC Athletic Constanța cu scorul de 82 la 60 și a obținut a 2-a victorie stagională, în cele 5 turnee care s-au desfășurat până acum. Gălățenii s-au impus cu 82-60 (23-20,17-9, 32-25, 10-16).

Partida a demarat sub semnul echilibrului, dar gălățenii au preluat conducerea pe finalul primelor 10 minute de joc după un coș reușit de Vlad și a unor libere transformate de Sturanovic, 23 – 20.

CSM Galați a reușit să își impună ritmul de joc pe parcursul sfertului secund, în special pe partea defensivă dacă luăm în calcul faptul că ofensiva lui Athletic Constanța nu a reușit să înscrie decât 9 puncte pe tot parcursul sfertului, iar la pauza mare scorul a fost 40-29.

Orbeanu a înscris primele puncte ale sfertului trei,  40-31, dar gălățenii au continuat să impună ritmul și s-au distanțat în scurt timp la peste 20 de puncte grație unui coș reușit de Vlad Negoitescu, 54-33. Diferența a continuat să crească în favoarea jucătorilor antrenați de Florin Nini, iar același Negoițescu a stabilit scorul de la care urma să înceapă sfertul decisiv cu o triplă, 72-44.

În linii mari diferența s-a păstrat până aproape de finalul confruntării, când Ștefan Mâinea, Gribinic și Trandafir au reușit un run 7-0, un run care a stabilit scorul final al confruntării, 82-60 în favoarea lui CSM Galați.

Peantru CSM Galați au marcat: Ken Hamilton – 18 puncte; Tarik Bruncevic – 17 puncte; George Vlad – 13 puncte; Joshua Brown – 12 puncte; Vlad Negoițescu – 11 puncte; Maksim Sturanovic – 10 puncte; Rareș Ardelean -1 punct.

Articolul precedentSorin Cîmpeanu, la Realitatea PLUS, despre obiective prioritare: ”Problemele de echitate sunt primele asupra cărora mă voi concentra”