Marți seara, la Târgu Jiu, CSM Târgu Jiu a învins cu 92-69 (25-19, 16-20, 23-16, 28-14) pe CSM Galați, în meciul al doilea din grupa pentru locurile 11-14 din Liga Națională de Baschet Masculin. Gorjenii au câștigat și primul meci, disputat săptămâna trecută, la Galați, și vor juca pentru locul 11 cu CSM Tg. Mureș. Gălățenii se vor duela cu CSM Petrolul Ploiești pentru locul 13.

Gazdele au început mai bine meciul, dar Galațiul a putut să țină aproape și la jumătatea primului sfert al meciului scorul a fost 14-9. Frye și-a dus apoi echipa la +8 cu o reușită din spatele arcului de cerc. Gălățenii au redus handicapul la 4 puncte, scor 21-17, iar după 10 minute a fost 25-19 în favoarea lui CSM Târgu Jiu.

Ecartul a devenit unul minim la două minute de la startul sfertului secund, 27-26, dar gorjenii au replicat bine și au putut să se mențină în față până la 34-35, când Harris-Dyson a reușit un coș pentru CSM Galați. Scorul a devenit apoi egal cu puțin peste un minut rămas pe cronometru până la pauză și CSM Târgu Jiu a avut 41-39 la finalul sfertului, câștigat de gălățeni cu 16-20.

Târgu Jiu a avut un run de 9-0 în startul reprizei secunde și tabela a indicat 50-39 după două minute. Gazdele s-au distanțat la 60-47, apoi CSM Galați a avut momente în care a venit la trei posesii, iar după acest parțial scorul de pe tabelă a fost 64-55. Gazdele au prins o perioadă excelentă și în debutul sfertului patru și s-au putut desprinde la 73-57, apoi diferența a devenit de 20 de puncte. CSM Târgu Jiu a mers la 86-61 cu patru minute înainte de final și în cele din urmă a reușit să câștige cu 92-69 pentru a închide această serie în minim de meciuri.

Pentru CSM Galați au marcat: Juhwan Harris-Dyson -19 puncte, Luka Mitrovic -17, Andrei Petică -13, Ciotlăuș -8, Calenic -4, Stan -4, Armus -2, Buboiu -2.

Gălățenii au avut un procent de doar 35,6% coșuri reușite, cu doar 10 coșuri din 18 încercări de la linia de libere și doar 7 coșuri de 3 puncte din 32 de încercări.

Articolul precedentAlexandra Păcuraru: Maratonul pentru supraviețuire este unul pe viață și pe moarte
Articolul următorPercheziții într-un dosar privind săvârșirea infracțiunilor de constituire a unui grup infracțional organizat, punere în circulație de valori falsificate şi înşelăciune