CSM Galați și Laguna București s-au confruntat marți seară, în Sala Sporturilor din Galați, în meciul de debut din play-out-ul Ligii Naționale de Baschet Masculin. Gălățenii s-au impus cu scorul de 78-66 (23-7, 23-23,17-16, 15-20). Minutul 5 al meciului din Liga Nationala de Baschet dintre CSM Galați și Laguna București a fost marcat, în semn de omagiu, cu aplauze pentru Dalibor Dixon Destanovic, antrenorul sârb plecat mult prea devreme dintre noi.

Primele trei minute au fost sărace în realizări ofensive, iar oaspeții conduceau cu 2-5 după o triplă a lui Aukstilkalnis. Armus a marcat patru puncte consecutive, ce au condus la un run de 13-0 al gălățenilor, iar diferența devenea astfel de 10 puncte, 15-5. Momentul bun al gazdelor a fost oprit de un coș al lui Blondin. Armus și Harris-Dyson au majorat apoi diferența la 16 lungimi, astfel că după primul sfert, formația pregătită de Florin Nini conducea cu 23-7.

Calenic a înregistrat primul coș din acțiune al celui de-al doilea sfert. Stoian i-a răspuns printr-o lovitură de la distanță. Prijovic și Mitrovic au punctat apoi pentru gălățeni, iar Saunders a înscris o nouă triplă pentru cei de la Laguna, ducând scorul la 29-14. Calenic a replicat imediat cu un coș de 3 puncte, iar Armus a majorat diferența la 20 de puncte, 36-16. Bucureștenii au continuat să aibă mână bună de la trei puncte, iar tabela avea să indice 46-30 la pauza mare.

Mitrovic și Harris-Dyson au refăcut diferența de 20 de puncte în debutul părții secunde. Phevadeze a dus apoi scorul la 50-32. Bucureștenii s-au la doar 13 puncte: 56-43, iar Prijovic a întrerupt momentul bun al adversarilor cu un coș pe pătrundere. În finalul sfertului trei gălățenii conduceau cu 63-46.

Stăncuț a deschis ultimul sfert cu un coș de la distanță pentru oaspeți. Cooper i-a urmat exemplul, în timp ce Armus și Nikolic au înscris din interior pentru gazde, ducând scorul la 67-52. Phevadze a readus ecartul la 13 puncte, apoi Prijovic și Nikolic de 3 puncte și au făcut ca tabela să arate 73-54. Gălățenii nu au tremurat nicio clipă în finalul de meci și s-au impus în cele din urmă cu 78-66.

Pentru CSM Galați Mladen Armus a marcat 18 puncte, Nedeljko Prijovic și Luka Mitrovic au înscris câte 14 puncte, Nikolic 11 puncte, Calenic 8 puncte, Dyson 7 puncte, Petică, Stan și Ciotlăuș câte două puncte.

Meciul doi al seriei dintre CSM Galați și Laguna București va avea loc joi, 13 aprilie, de la ora 18:00, tot în Sala Sporturilor ”Dunărea” din Galați.

Articolul precedentMăsuri de prevenire a incendiilor la obiectivele de cult, premergător Sărbătorilor Pascale
Articolul următorSprijin şi asistenţă umanitară oferite de către statul român cetăţenilor străini sau apatrizilor aflaţi în situaţii deosebite, proveniţi din zona conflictului armat din Ucraina