CSM Galați a învins cu 31-25 (19-13) pe CSU Cluj Napoca, într-o partidă care a contat pentru runda a 20-a a Ligii Florilor la handbal feminin, desfășurată în Sala Horia Demian din Cluj Napoca. Aceasta este prima victorie a gălățencelor din anul 2021 și le-a adus urcarea pe locul 13, cu 10 puncte. Elevele Alexandrinei Soare au abordat întâlnirea cu multă hotărâre și ambiție și nu le-au dat nicio șansă adversarelor.

Chiar dacă CSU Cluj pornea favorită și prin prisma faptului că evolua în sala proprie, gălățencele cu o Patricia Vizitiu renăscută, au făcut jocurile.

Gălățencele au condus pe tot parcursul meciului după ce au deschis scorul prin Cioarec. În minutul 15 diferența a fost pentru prima dată de 5 goluri, după o reușită a Patriciei Vizitiu. În minutul 26 Balaban a dus echipa gălățeană prima dată la 7 goluri, scor 11-18. La pauză gălățencele conduceau cu 6 goluri, scor 19-13.

În repriza a doua clujencele au început mai bine și în minutul 48 s-au apropiat la trei goluri, scor 24-21. Sanda Soare a cerut timp de odihnă și după 25-22 în minutul 51, s-a ajuns la 30-22 în minutul 57 și victoria era deja a echipei din Galați.

Pentru CSM Galați au marcat: Vizitiu 10 goluri, Cioaric 6, Andrița 5, Vălean 4, Balaban 3, Bokaric 2, Lopătaru.

CSM Galați a urcat pe locul 13 în clasament, cu 10 puncte.

Formația gălățeană dispută vineri de la ora 13,15, o altă partidă foarte importantă , în compania lui SCM Craiova.

Articolul precedentBilanț coronavirus: 1.632 de cazuri noi și 94 de decese. Vezi situația pe fiecare județ